Kedi Mırlamasının İyi Geldiği Hastalıklar


kedi mırlamasının iyi geldiği hastalıklar

Kedi mırlamasının iyileştirici gücü artık bilimsel olarak kanıtlandı. Kedi mırlaması hem kulağımız aracılığıyla hem de dokunduğumuzda yaydığı titreşimle insana mutluluk veriyor.

Kediler neden mırlar? Kediler mutlu olduklarında, doğum yaparken, hastayken ve ölümü yakınken uğultuya benzeyen bu melodik bir ses çıkarırlar. Yani kedi mutlu olduğu anların yanı sıra, kendini yatıştırması ve iyileştirmesi gereken zamanlarda da mırlıyor.

Fransız veteriner Jean-Yves Gauchet’in yaptığı araştırmaya göre kedi mırlaması insanı stresten arındırıyor. Kulakla algılanan kedilerin mırlaması onların deriye yakın sinir uçlarından geçiyor ve 20 ve 1400 Hertz aralığında düşük bir frekans yayıyor. Bu frekanstaki titreşim birçok hastalığın tedavisinde etkilidir.

Her kedi sahibi bunları bilmeli!

Peki kedi mırlaması neye iyi geliyor?

1. Nefes alma probleminiz mi var. O zaman evinize bir kedi alın çünkü kedi mırlaması solunum güçlüğü semptomlarını azaltıyor

2. Eğer evde bir kediniz varsa kalp krizi riskiniz yüzde 40 daha azalıyor.

3. Tendon ve kas ağrınız mı var. Kedinizi sevin çünkü mırlama titreşimleri, tendon ve kas sakatlanmalarını rahatlıyor

4. Yüksek tansiyonu olanlar da hemen bir kedi sahiplensin. Çünkü kedi mırlaması duymak, kan basıncını düşürür…

5. Kedilerin mırlaması beyinde hem oksijen hem de glikoz tüketiminin artmasını sağlıyor. Yani insan mutlu oluyor ve olumlu düşünüyor.

6. Kedi mırlamaları, yaraların enfeksiyon ve şişlik riskini bile azaltıyor.

7. Kemik sağlığını korumada en uygun titreşimleri kediler yayıyor.

8. İnsan düşük dozda uğultularla sakinleşir. Kedi mırıltısı insana anne karnını hatırlattığı için oldukça rahatlatıcıdır

9. Kedi mırıltısı kişinin yalnız hissetmesini engeller. Yani dolaylı olarak depresyonu azaltır.

10. Kedilerin vücut ısıları, bizimkinden daha yüksektir. Buna ek olarak mırıldama hareketi vücutta benzer duyguları uyandırdığı için insanlarda bir sevgi bağı hissettirir ve güven duygusunu artırır…

11. Kediler, stresi diğer hayvanlara göre üç kat daha hızlı alabilir…


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.