Elektrik Süpürgenizin Ömrünü Kısaltıyor Olabilirsiniz


süpürgenizin

Elektrik süpürgenizin ömrünü kısaltıyor olabilirsiniz ve büyük ihtimalle bunu yaptığınızın farkında değilsiniz. Vereceğimiz tavsiyelerle süpürgenizin daha hızlı ve daha uzun süre çalışmasını sağlayabilirsiniz.

TIKANIKLIKLARI KONTROL EDİYOR MUSUNUZ?

Elektrikli süpürgenizi her kullanışınızdan sonra hortumda ve asada tıkanma olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol edin. Hortumlarınızın tıkanması yalnızca emme gücünü azaltmaz, aynı zamanda vakumun daha verimli çalışmasına ve daha uzun süre dayanmasının da önünü kapatır. Elinizle sıkışan birikintilere ulaşamıyorsanız, itmek için paspas kolu veya bahçe hortumunu kullanın. Kolay bir test: Hortumu ve kolu çıkardıktan sonra, 10 kuruş çekmeyi deneyin. Sıkışırsa, tıkalı olduğunu anlarsınız.

süpürgenizin

KABLOLARINI SARIYOR MUSUNUZ?

Tembel hissedip kabloyu ailenizin ve ev hayvanlarınızın basabileceği orta yerde bırakmak çok basittir. Halbuki kabloyu sarıp süpürge bittikten sonra kaldırmak olabilecek hasarların ihtimalini yok eder. Evcil hayvanınız varsa ısırıp zarar vermeleri, fişe takılan ayaklar, elektrik çarpması ve benzeri… Sarmaya vaktiniz yoksa da kabloyu çekin

süpürgenizin

FIRÇALARIN DÜĞÜMÜNÜ ÇÖZÜYOR MUSUNUZ?

Çoğu elektrik süpürgesinin tozu ve kiri çektikleri girişte, yön değiştirerek hareket eden fırçaları var. Hava akışıyla halılardan tüyleri hızlıca çekmelerini sağlarlar. Ama saç, kedi tüyü ve gevşek ipler bu fırçalarda hapis olunca süpürgenin işlev kalitesini düşürürler. Küçük boy makas kullanarak hassaça fırçadaki birikintilerin içinden geçin. Sonrasında tabi ki de saç için kullanmadığınız bir fırçayla düzeltin.

süpürgenizin

DÜZENLİ OLARAK TORBAYI DEĞİŞTİRİYOR MUSUNUZ?

Süpürgeniz torba, metal ya da teneke bir kapla çalışıyor olabilir. Her türlü, o torba ağzına kadar dolacak ve süpürgenin uzun ve aralıksız yararlı çalışmasını engelleyecek.

Torbasız birimin ne zaman dolduğunu anlamak kolay olsa da, bir vakum torbasının ne zaman değiştirilmesi gerektiğini anlamak daha zor olabilir. Eğer emişte bir düşüş olduğunu fark ederseniz, örneğin tozu çekerken tekrar yere düşerse, dolmuş olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Maksimum performans ve vakumunuzun daha uzun süre dayanmasını sağlamak için torbayı asla ihmal etmeyin. 

süpürgenizin

SÜPÜRGE YAPACAĞINIZ YERİ KONTROL EDİYOR MUSUNUZ?

Süpürgenizin hayatını uzatmak için süpüreceğiniz odayı mutlaka gözden geçirin. Süpürgeye yakalanma ihtimali olan sırt çantalarını, oyuncaklar, çorapları ve ipleri olan kıyafetleri kaldırın. Her ne kadar tek yapmanız gereken süpürgeyi durdurup ucundan çekiştirerek nesneyi kurtarmak olsa da bu zamanla çekim gücünü sağlayan mekanizmanın gevşemesine sebep olur.

DOĞRU AYARLARI DOĞRU YERLERDE KULLANIYOR MUSUNUZ?

Çoğu elektrik süpürgesinin farklı yerler için (halı, tahta, parke) farklı ayar özellikleri var. Eğer yanlış ayarı kullanıyorsanız süpürgenin sunduğu yararları görmezden gelmiş olursunuz. Belli görevleri yapması için belli özellikleri varken ayarları birbirine karışır. Çekim gücünü sürekli düşükte tutmak ise çekme sürecinde hava akımını yetersiz sağlayacaktır.

süpürgenizin


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe