Diyet Yaptığınız Halde Kilo Verememenizin Sebepleri


diyet yaptığınız halde kilo verememenizin sebepleri

Neredeyse herkesin bir türlü kaybedemediği bir kaç kilo vardır. Hayalini kurduğunuz kiloya çok az kalmış da olabilir, aradaki fark çok yüksek de olabilir. Her türlü bu inatçı kilolardan kurtulmak zor olabilir, özellikle her şeyi doğru yaptığını düşünüyorsan.Daha önce düşünmediğiniz ya da haberinizin bile olmadığı bazı sebeplerden dolayı kilo veremiyor olabilirsiniz.

İşte diyet yaptığınız halde kilo verememenizin sebepleri :

1-Çok Fazla Kalori

Kalori içeri, kalori dışarı. Bazen her şey bu kadar basit. Sadece tavuk ve brokoli yiyor olman, günde 6 kez yiyorsan önemsiz bir detaydır. Ne kadar kalori yaktığındır önemli olan. Eğer acilen kilo vermeniz gerekiyorsa kalorilerinizi saymaya başlayabilirsiniz. Bunun için telefonunuza uygulama indirebilirsiniz. Böylece günde yemeniz gerekenden fazlaya çıktınız mı yoksa doğru yolda mısınız, ölçebilirsiniz. Vücudunuza ihtiyacı olandan fazlasını vermeyin.

diyet yaptığınız halde kilo verememenizin sebepleri

2-Durgun Spor

Kilo verme sürecinize sporu koymanız harika ama aynı tempoyu ve hareketi her gün sürdürüyorsanız bu anlamsız olur. Vücudunuz sandığınızdan daha zeki ve çevreye çabucak uyum sağlayabilir. Her gün 3 kilometre koşuyorsunuz diyelim. Bu ilk iki hafta harika olabilir. Ancak elbet vücut alıştığı tempo sonucu değişiklik geçirmeyecektir. Tabi ki bu her gün değişik bir şey yapın demek değil. Sayılar değişebilir, vakitler değişebilir, zaman içerisinde tür de değişebilir. Sadece vücut için sıradan hale gelmesine izin vermeyin.

diyet yaptığınız halde kilo verememenizin sebepleri

3-Toparlanma Eksikliği

Garip gelecek ama bazen çalışmamak kilo kaybı sağlayabilir. Vücudun düzgün çalışabilmek için dinlenmeye ihtiyacı vardır. Örneğin günde iki kere spor yapıyorsanız, bu aşırıya kaçmak olur. Vücudu fazla yıpratır. Panik haline gelen vücut yağları bırakmaz. Bu yüzden ağır spor yapıyorsanız araya en azından 24 saat koymalı ya da haftada kendinize 1 gün boş zaman ayırmalısınız.

diyet yaptığınız halde kilo verememenizin sebepleri

4-Yeterince Zorlamamak

Kendinle yarışmak çok önemli. Koşarken ya da bir karın hareketini yaparken, kendinize sorun. ”Şu an gerçekten kendimi zorluyor muyum yoksa rahat mıyım?”. Eğer ulaşmak istediğiniz hayaller varsa kolaya kaçan halinize söz geçirmeniz lazım. Aksi takdirde vücut olduğu yerde kalır. İleriye gidemez ve hep rahatça yapabildiği sporun çizgileri içinde kalır.

diyet yaptığınız halde kilo verememenizin sebepleri

5-Stres

Beynimizin vücudumuz üzerinde büyük bir etkisi vardır. Hatta stres vücudumuzun kiloyu bırakamamasının en büyük nedenlerinden biri olabilir. Stres vücuttaki kortizon seviyelerini yükseltir. Bu da kan şekerinin düşmesine ve vücudun diyetteyken yememesi gereken şeylere ihtiyaç duymasına sebep olur. Her ne kadar sporu aksatmayıp doğru yemeye çalışsanız da aynı şey üzerinde durmadan düşünüp stresli olursanız bütün çabalar boşa gider. Üzerinizdeki basıncı azaltmak için bir şeyler yapın, belki uyanır uyanmaz belki yatmadan önce. İçsel, mekan ve manevi olarak, rahatlamanız gerekli.

diyet yaptığınız halde kilo verememenizin sebepleri


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe