Çocukları Akıllı Telefonlardan Uzak Tutmak


Akıllı Telefon

Akıllı telefonlar gündelik hayat içerisinde iletişimin yanı sıra pek çok işimizi hallederek boş vakitlerimizde oyalanmamızı sağlayan cihazlardır. Oyunlar yüklenebilmesi, videolar izlenmesi ve internette dolaşılabilmesi nedeniyle çocukların da çok sevdikleri telefonlar aslında göründükleri kadar masum değil.

Akıllı telefonlar faydalı aletler gibi gözükse de gereğinden fazla kullanılması çocuklar için oldukça zararlıdır ve aslında çocuklar bu cihazlardan uzak tutulmalıdır. Ancak günlük hayatın yoğunluğu içerisinde çocukların oyalanması ve ebeveynleri yormaması için yanlış olsa da telefonlardan yardım alınmaktadır. 

Çocukların sağlığı için akıllı telefonlardan uzaklaştırılarak farklı şeylerle ilgilenmeleri, fiziksel aktivitelere yönlendirilmeleri ve telefonun sadece ihtiyaç halinde kullanılması gerektiği onlara öğretilmelidir. Ancak telefona alışmış bir çocuğun bu alışkanlığından kurtulması zor olsa da çeşitli yöntemlerden faydalanılarak bu alışkanlığın önüne geçilebilir.      

Çocuğunuzu Telefondan Uzaklaştırmanın 10 Yolu

  • Çocuğunuzla ailecek günlük yürüyüşler yapın
  • Evcil hayvan edinin
  • Çocuğun yanında uzun süre telefonla ilgilenmeyin, uzun konuşmalar ve mesajlaşmalar yapmayın, çocuğun telefonun sadece gerekli hallere kullanılması gerektiğini davranışlarınızla örnek olarak anlatın
  • İzlenmesi gereken video ve içerikleri bilgisayar ya da televizyondan açarak birlikte izleyin
  • Çocuğun gerçek insanlarla, arkadaşlarıyla birlikte gerçek oyuncaklarla oynamalarını sağlayın, boyama gibi şeyleri telefondan değil gerçek materyallerle yapmasına olanak sağlayın
  • Çocukların yanında konuşulanların telefon ya da tabletle ilgili konular olmamasına özen gösterin
  • Çocuğunuza birlikte vakit geçirirken tüm ilginizi ona verin, bir yandan telefon ya da tabletle ilgilenmeyin
  • Telefon için ağlayan çocuğunuzun bu kozuyla sizi sindirip yılmanızı sağlamasına izin vermeyin
  • Ev ve bahçe işlerinde çocuğunuzdan yardım isteyin
  • Çocuğunuzu seveceği bir kursa yazdırın

Akıllı Telefonların Çocuklara Verdiği Zararlar

Uzun süreli telefon kullanımı erişkinlerden ziyade çocuklara daha fazla zarar vermektedir. Çocukların oyalanması ve susturulması maksadıyla verilen tablet ve akıllı telefonlar onlara çok büyük zarar vermektedir.

Yoğun telefon kullanımı çocuklarda iskelet sistemi bozuklukları, omurga eğrilikleri, bel ağrıları, göz ve kulak sorunları gibi fiziksel sağlık sıkıntılarının yanı sıra psikolojik ve ruhsal bozukluklara da sebep olmaktadır. Çocukların uzun süre maruz kaldıkları radyasyon nedeni ile kanser gibi rahatsızlıklara yakalanma riski de artmaktadır.

Uzun süre telefonla oynayan çocuklar çevre ile iletişimlerini koparıyor, içe kapanıyor ve sadece telefona bağımlı hale geliyor.      


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe