7 Enteresan Hamilelik Belirtisi


Hamilelik

Hamilelik belirtisi denilince akla ilk gelen belirtiler adet gecikmesi, mide bulantısı, baş dönmesi aşerme gibi kadınların büyük bölümünün yaşadığı durumlardır. Ancak hamile kaldığınızda vücudunuz hiç farkında olmayacağınız, sebebini farklı yerlerde arayacağınız sinyaller verebilir. Çoğu kadının fark etmediği, duyunca şaşkınlığa uğradığı ancak bilim insanları tarafından onaylanmış 7 ilginç hamilelik belirtisi şunlardır;

Tükürük üretiminde artış

Sebebi tam olarak belirlenemese de hamilelerin bir bölümünde görülen aşırı tükürük üretiminin hormonlara bağlı olarak sindirim sisteminde meydana gelen değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde sıklıkla görülen mide içeriğinin yemek borusuna kaçması durumunda, beyin tükürük bezlerine sinyal göndererek yemek borusunun tahriş olmasını engellemek için salgı üretimi yapmasını ister.

Gaz ve şişkinlik

Hamilelik

Progesteron hormonundaki artışa bağlı olarak sindirim sisteminde düz kas hücreleri gevşer bu nedenle besinler daha geç sürede sindirilir. Bu durumun sonucu olarak gaz, şişkinlik ve kabız gibi durumlar yaşanır.

Aniden oluşan uçuklar

Hamilelik

Uçuk; herpes simplex adlı virüsten kaynaklanan bir enfeksiyondur ve bu virüs bir kere vücuda girdiğinde kalıcı olarak yerleşir. Aşırı stres ve bağışıklığın zayıflaması gibi durumlarda ortaya çıkarak uçuklar oluşturur. Hamilelik döneminde anne adayının bağışıklığı baskılanır ve uçuklar ortay çıkar. Pek çok kadın vücudunda oluşan uçuklar nedeni ile hamile olduğunu öğrenmiştir.

Ağız tadının değişmesi

Hamilelik

Tam olarak nedeni belirlenemese de hamilelik belirtilerinden biri de ağız tadının değişmesidir. Anne adayları bu değişikliği ağızlarının içinde zehir gibi bir tat olduğunu belirterek tanımlarlar.

Normalden fazla terleme

Hamilelik

Hamileliğin ilk dönemlerinde hormon seviyelerinin yükselmesi, kan akışının hızlanması ve vücut sıcaklığının artmasına bağlı olarak aşırı terleme ortaya çıkar. Terlemedeki temel amaç vücudun kendi kendini soğutmaya çalışmasıdır. Mevsim kış olsa bile aşırı terliyorsanız hamile kalmış olabilirsiniz. 

Evcil hayvanlarınızın artan ilgisi

Hamilelik

Kedi köpek gibi hayvanlar hormonların kokusunu alabilir. Hamile kaldığınızda vücudunuzun kokusu da siz hissetmeseniz bile değişecektir ve evde bulunan hayvanınız bunu hissedecektir. Normalde size çok yaklaşmayan hayvanınız ilgi görmek istiyorsa ve yanınızdan ayrılmıyorsa test yaptırmanızda fayda vardır.

Burun tıkanması

Hamilelik

Aniden değişen hormon seviyeleri vücutta kan üretimini hızlandırır ve bu da mukus bezlerinin şişmesine neden olur. Burun tıkanıklığı yaşamanıza neden olan bu duruma hamilelik riniti denir ve hamilelerin yarıya yakınında görülür.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe