Çocuğunuzun Sizi Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?


Dinleme

Çocuğunuzun sizi dinlemesini sağlamak için ilk olarak ona dinlemeyi öğretmeniz gerekir. Bu çok zor gözükse de ufak detaylara dikkat edildiğinde aslında gayet basittir.

Dinleme

Çocuğunuza dinlemeyi öğretebilmek için ilk olarak sizin dinlemeyi bilmeniz ve onu dinlemeniz gerekir. Çocuklarınıza bir şey söylerken onun hizasına eğilerek gözlerine bakmanız etkili bir iletişim yöntemidir.

Çocuklarınıza bir şey söylerken net olmalısınız, soru sorarak sizi anlamasını beklemeyin, talebinizi net olarak söylemeniz gerekir.

Çocuğunuza söylediğiniz şeyi fiziksel mesajlarla güçlendirin ve uyarılarda bulunun. Örneğin yatma vaktinin yaklaştığını söyleyerek uyarın, biraz bekleyip yatağı açın.

Dinleme

Çocuklarla iletişimde en önemli nokta onu sizin de dinlemenizdir. Çocuğunuz size bir şey anlatırken ne kadar saçma olursa olsun mutlaka dinleyin ve dinlediğinizi ona bakarak ve anlattığı konu hakkında sorular sorarak belli edin.

Çocuğunuz Sizi Neden Dinlemez?

Çocukların ebeveynlerini dinlememek için oldukça geçerli sebepleri vardır. Farkında olmasak da günlük yaşantımız içerisinde çocuğumuza karşı sergilediğimiz tutumlar bize olumsuz şekilde geri dönecektir.

Dinleme

Bir çocuk ebeveynlerini dinlemiyorsa bunun ilk sebebi büyüklerinin çocuğa yeterli saygıyı göstermemesidir ve bunu kabul etmek çocuk için oldukça zordur. Aynı şekilde bir anne ya da baba da çocuğuna saygı göstermediğini kabullenmez. Bir diğer önemli sebep ise anne ve babaların isteklerini çocuklara söylerken yaptıkları zamanlama hatasıdır.

Çocukların büyüklerini dinlemesi ve önemsediğiniz konularda size saygı duyarak söylediklerinizi yapması için sizin de onun önemsediği konulara saygı duymanız ve önemsemeniz gerekir. Örneğin çok sevdiği oyuncağı kırılan ve buna çok üzülen çocuğun kırık oyuncağını ondan izinsiz olarak çöpe atmak onun duygularını önemsememektir ve aynı karşılığı görmenize sebep olur.

Çocuktan çok keyifle yaptığı bir resmin başından kalkarak oyuncaklarını toplamasını istemek de bir zamanlama hatası yapmaktır. Çocuğun resmini tamamlamasını beklemeniz uygun olacaktır. 

Çocuğunuzdan Bir Şey İsterken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dinleme

Çocuklardan bir şey istediğimizde hemen yapmasını isteriz ancak bu yanlış bir tutumdur. Çocukların o an yapmakta oldukları ve keyif aldıkları şeyi tamamlamalarını beklemek bir şey yapmalarını istemek için daha uygundur. Tabi ki çocuklar zaman sınırını bilemezler bu nedenle bir şey yapmalarını istediğinizde belli bir süre vermeniz ve geriye doğru saymanız faydalı olacaktır. 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe