Ekolojik ve Sürdürülebilir: Menstrual Kap Nedir?


kap

Adet dönemlerinde çoğu kadın tek kullanımlık ped ya da tampon tercih etmektedir. Ancak bu tür malzemelerin bakteri üreterek kötü koku üretmesi, pişik ve vajinal enfeksiyon gibi sıkıntılar ortaya çıkarması kadınların sıklıkla karşılaştığı problemlerdendir. Ayrıca bu ürünlerin plastik içermesi ve doğayı kirletmesi de ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

kap

Menstural kap tüm bu sıkıntıların ortadan kaldırılması için tasarlanarak üretilmiş ekolojik ve sürdürülebilir bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. İhtiyaçlardan doğmuş olan bu ürün son yıllarda pek çok kadın tarafından denenmiş ve beğenilerek kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.

Ped veya tampon gibi atık oluşturmayan bu kaplar kalitesine bağlı olarak 5-10 yıl boyunca kullanılabilir. Regl döneminde vajina içerisine yerleştirilen menstural kaplar rahimden çıkan adet kanını ve diğer sıvıları içerisine toplama mantığı ile çalışır. Dolan kaplar birkaç saatte bir boşaltılarak kap yeniden yerleştirilir.

kap

Oldukça konforlu ve rahat bir kullanımı olan bu ürünler sızıntı gibi problemler yaşanmasının da önüne geçmektedir.

 Menstural Kap Nasıl Kullanılır?

Menstural kaplar tek kullanımlık bir ürün değildir bu nedenle adet bitiminde atılmamalıdır. Su ve sabunla yıkanarak diğer ay kullanılmak üzere korunaklı bir şekilde kaldırılmalıdır.

Vajina duvarına tutunarak rahimden gelen sıvıları toplama mantığına dayalı olarak çalışan menstural kap kullanımında temizliğe dikkat etmek gereklidir. Kap 3-4 saatte bir dolduğunda boşaltılmalı ve temizlenerek tekrar vajina içerisine yerleştirilmelidir.  

kap

Kabı yerleştirirken vajina içine hava dolmamasına dikkat edilmelidir. Bu tür bir his oluşuyorsa menstural kabınız gereğinden büyük ya da serttir.

Menstural Kap Almadan Önce Dikkat Edin

Menstural kap kullanmaya karar vermişseniz bunu doktorunuza danışmadan yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Tampon ve pedlerde olduğu gibi menstural kaplarda da farklı boyutlarda ve farklı malzemelerden üretilen çeşitler bulunmaktadır. Bu nedenle kendinize en uygun boyuttaki kabı bulmanız için doktorunuzdan yardım almanız gerekecektir.

Menstural kap alırken yaş, serviks uzunluğu, regl yoğunluğu, pelvik taban kaslarının kuvveti, doğum geçmişi, geçirilen rahim rahatsızlıkları gibi ayrıntılar alacağınız kabın kapasitesini ve yapıldığı malzemesini doğru belirleyebilmek için oldukça önemlidir.

Vajinal doğum yapmamış 30 yaş altındaki kadınlar için daha küçük boylar uygun görülmektedir. Vajinal doğum yapmış, 30 yaş üstü, regl dönemi yoğun geçen kadınlar için daha büyük boylar tavsiye edilir.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe