Fırın Kullanımına Dair İpuçları


Fırın


Lezzetli sofraların en büyük destekçisi olan fırınlar hem kısa sürede hem de sağlıklı pişirme imkanı sunması nedeni ile sıklıkla tercih edilir. Ancak fırın kullanımında farkında olmadan yapılan hatalar hem fırınınızın kısa sürede bozulmasına hem de yiyeceklerin istenilen şekilde pişmemesine neden olacaktır. Bu sebeple fırın kullanırken bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Kekin kabarmaması, etin kuru olması, sebzelerin çiğ kalması gibi değişik şikayetleriniz varsa fırın fonksiyonlarını doğru olarak kullanmıyor olabilirsiniz.

Fırın


Fırını en verimli şekilde kullanabilmek için fonksiyonlarını doğru olarak bilmek ve kullanmak, hava deliklerini örtmemek ve temizliğine dikkat etmek gereklidir.

Fırın Kullanırken Yapılan Hatalar


Fırın kullanırken ve temizlerken yapılan hatalar fırınınızın ömrünü kısaltmakta ve pişirme kalitesini düşürmektedir.
• Fırın tabanına temiz kalması için alüminyum folyo sermek fırın sıcaklığını olumsuz etkiler, yüksek ısılarda eriyebilen bu folyolar fırınınıza büyük zarar verir.
• Fırın temizliği düzenli olarak yapılmalıdır çünkü yiyecek kalıntıları hem hijyen açısından sağlıksızdır hem de bir diğer pişirme esnasında tutuşarak yangın çıkmasına sebep olabilir.
• Fırınların yanlarında alt ve üst yüzeylerinde bulunan hava delikleri kapatılmamalıdır. Fırın ısısını dengeleyen bu delikler tıkandığında ya da kapatıldığında hava sirkülasyonu sağlanmaz ve fırın içi eşit şekilde ısınmaz.
• Temizlik esnasında kimyasal ürünlerin direkt fırına sıkılması düğmelere ve fırın yüzeyine zarar verir. Bu nedenle illa kullanılacaksa bir beze sıkılarak kullanılmalıdır. Kimyasal olmayan ürünler ya da sadece nemli bez temizlik için tercih edilmelidir.


Fırınınızı Verimli Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler

Fırınınızı verimli olarak kullanmak için dikkat edilmesi gereken maddeler şu şekilde listelenebilir;
• Yemek pişirmeye başlamadan önce fırında ön ısıtma yapılmalıdır. Pişirilecek yemeğe uygun ısı seçildikten sonra fırın yaklaşık 15-20 dakika boyunca boş olarak çalıştırılmalı ve ısıtılmalıdır.
• Fırın üzerinde bulunan ışıklar yardımı ile istenilen ısıya ulaşıldığını görebilirsiniz. Pek çok fırında istenilen sıcaklık değerine ulaşıldığında ısı ışığı söner.

Fırın


• Pişirme yapılırken kapağı sık sık açmak fırın içindeki havanın soğumasına, enerji kaybına ve pişirmenin gecikmesine sebep olur.
• Pişirmenin son beş dakikasında sıcaklık düşürülerek fırın içinin sıcaklığı ile pişirmeye devam edilebilir bu enerji tasarrufu sağlayacaktır.
• Et pişirirken fırın içine bir kapla su konulursa pişen etlerin kuruması engellenmiş olur.
• Izgara kullanılırken alta su dolu bir tepsi koymak fırının temiz kalmasını sağlayacaktır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe