Cilt Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur?


cilt bakımı rutini nasıl oluşturulur

Cilt bakımı hakkında önerilen çeşitli ürün, rutin ve kurallar içinde kayboluyor olabilirsiniz. Hepsi size ‘’hayalinizdeki cilde kavuşun’’ diyor ancak hepsi bunu gerçekleştirmiyor. Peki bu kadar bilgi içinde nereden başlamak gerek? Her gün cildi aşındırmalı mısınız? Farklı ürünleri karıştırıp yeni şeyler denemeli misiniz? Tonik nedir ve nasıl kullanılır? 

Bu sorulardan artık korkmanıza gerek yok. Temel tavsiyelerle rutininizin çizgileri belli olacaktır. İşte cilt bakımı rutini nasıl oluşturulur’un cevapları.

cilt bakımı rutini nasıl oluşturulur

Cilt Tipini Belirleyin

Gençlik yıllarınızda bolca sivilce çıkarmış ve yağlı bir T bölgesine sahip olmuştunuz. Bu demek değil ki cildiniz hala aynı durumda. Yıllarca yağ ve sivilce için kullandığınız ürünlerden vazgeçip şu ana odaklanmalısınız. Yıllar geçtikçe bizim gibi cildimiz de değişir. Bir profesyonele danışıp şu an ki durumun ne olduğunu çözmeli ve buna göre ürün seçimleri yapmalısınız. 

Arının ve Nemlenin

Sağlıklı ve parlayan bir cildin sırrı her gün arınarak temizlenmesi ve nemlenmesinden geçer. Bu asla şaşmamanız gereken bir gerçektir.  Süt, krem, baslam veya yüz yıkama temelli olan bir arınma markasını benimseyin. Cildinize hangisi daha iyi gelecekse ve bunu sabah akşam tekrarlayın. 

İsterseniz, cildinizi arındırdıktan sonra kalan ”kirleri”gideren bir tonerle takip edebilirsiniz. Tonerlerin çoğu, bitki özlü ve esans yağlı etken bileşenlerden oluşan su bazlı sıvıladır ; çeşitli cilt tipleri ile de mücadele edebilirler. En sıkıntısız ürünlerden biridir.

Nemlendirmeye gelince, suratınıza masaj şeklinde parmak uçlarınızla dairesel hareketler yaparak yedirmeniz gerekmektedir. Yukarı doğru yedirirseniz, gelecekte sizi bekleyen kırışıklıkları giderdiği de söyleniyor!

Göz Çevresine Bakımı Atlamayın

Krem veya göz maskesini hep buzdolabınızda tutmak isteyebilirsiniz. Cilt rutinlerinde bazen atlansa da en önemli noktalardan biri göz ve çevresidir. Özellikle şişkinlik, kızarıklık ve kırışıklırlarla uğraşıyorsanız.

cilt bakımı rutini nasıl oluşturulur

Güneş Kremi Sürün

Güneş kremleri ve koruma faktörlerinin cildinize önemini ne kadar anlatsak azdır. Yıkamaktan ve nemlendirmeden bile daha önemli görülen güneş kremi cildinizi erken yaşlanmaktan kurtaracak. Kahverengi leker ve cilt bozulmalarını önler. Yüzdeki kılcal damarların ve varsa lekelerin görünümünü azaltır.

Yüzdeki kahverengi lekeleri ve cilt renk bozulmalarını önler, ayrıca yüzdeki kırmızı damarların ve lekelenmenin görünümünü azaltır. 

cilt bakımı rutini nasıl oluşturulur
Ölçüyü Kaçırmayın

Her şeyin fazlası zarar. Yüzünüze kullandığınız makyaj temizleme mendilleri, arındırma kremleri ve aşırı peeling cilt bakımı günahı haline gelebilir. Cilt çok hassastır ve fazla kuvvetli ovalama cildin doğal yağlarına zarar verir. Ya kemikli ve kuruyan ya da yağ tabakası kaplamış bir ciltle sonuçlanır.Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe