Cam Ocaktaki Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?


yanık lekesi

Genelde ev hanımlarının korkulu rüyası gibi görünen ocak temizliği aslında tüm kadınların ve erkeklerin ortak sorunudur. Bu sorunda erkekler konu dışı gibi kabul edilse de son zamanlarda evde yalnız yaşayan veya temizliğe merakı artan erkekler de hemen hemen bu sorun ile karşı karşıya gelmektedir.

Bundan dolayı belli bir ayrım yapmadan tüm okurlarımızın faydalanabileceği öneriler sunmaya çalışacağız. Özellikle erkekler yemek yaparken ocakta leke bırakmakta bir adım öndeler ve sonraki adımda da oldukça zorlanıyorlar. Artık ocaktaki yanık lekesi kabus olmaktan çıkacak çünkü temizlemesi oldukça kolay. Ocak temizlemekte en önemli kural aslında lekelerin bekletilmeden temizlenmeye çalışılmasıdır.

Dökülen yemek artıkları veya soslar ne kadar uzun süre ocakta yaşarsa temizlemesi de o denli zorlaşıyor. Lekelerin nasıl çıkacağından bahsetmeden evvel ilk önerimiz genel itibari ile ocağa dökülen yemeklerin veya lekelerin hiç bekletilmeden çıkarılmasıdır. Bundan hemen önce yapmanız gereken işlem ise tabii ki ocağın soğumasını beklemek olacaktır. Cam ocaktaki yanık lekesinin nasıl çıkarılabileceğine gelin birlikte bakalım.

Ocaktaki yanık lekesi

Ocaktaki yanık lekesini çıkartmak için ilk dikkat etmeniz gereken husus elbette ocağın soğuk olmasıdır. Aksi takdirde kendinizi yakabilirsiniz.

•Lekeleri çıkartmak için öncelikle ocağa biraz sirke döküp bekletmeniz gerekmektedir. Beklediğiniz süre içerisinde sirke lekelere nüfus edecek ve lekenin çıkmasında size yardımcı olacaktır.

•Sirkenin haricinde kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise iki yemek kaşığı karbonatın içerisine bir miktar su katarak elde ettiğiniz karışımı ocağa dökerek yirmi dakika yarım saat kadar bekleyebilirsiniz. Karışımın üzerine birkaç damla limon suyu döktüğünüz takdirde elde edeceğiniz sonuç daha sağlıklı olacaktır.

Cam ocaktaki yanık lekesi veya normal ocakların temizliğinde de kullanabileceğiniz bu yöntemlerin ardından silme işlemine geçebilirsiniz fakat aşındıran bir bez ya da tel ile silmek doğru değil. Çünkü ocağın lekelerinden kurtuldum derken bu sefer de çizikler ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

•Yumuşak bir bez ile ovalayarak lekeleri çıkartabilirsiniz.

Cam Ocak Temizliğinde Kimyasal Temizleyicilere İhtiyaç Var Mı?

Hiçbir kimyasal kullanmadan evde kendi hazırlayacağınız geleneksel temizlik yolları ile ocağınızı silmeniz mümkün. Kullanacağınız kimyasal temizleyiciler ocağınızın aşınmasına neden olur ve leke sorununuz çözülmeden yıpranma ve çizik sorunu ile baş etme durumunda kalabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe