Ahşaba Zeytinyağı Sürmek Doğru mu?


Zeytinyağı

Ahşap temizliğinde genellikle kimyasal ürünler tercih edilmez çünkü bilinir ki ahşabın emme gibi bir özelliği vardır. Özellikle mutfakta kullanılan ahşap ürünlerin temizliği, aşınmaya dirayetli olması gibi unsurlar herkes için önem taşır. Mesela doğrama tahtanız ahşap ise bir zaman sonra bıçak darbelerinden sonra aşınmaya başlayacaktır ya da kullanmış olduğunuz sebzelerin rengi ahşaba nüfus edecektir.

Bunun olmasını elbette kimse istem ve buna karşın önlemler almaya çalışılır. Mutfak temizlemekte kimyasallardan yardım alsak da yemek ile direkt teması olan gereçlerde kimyasal haliyle tercih edilmiyor ve akla ilk gelen ahşabı zeytinyağı ile temizleme fikri oluyor. Normal şartlarda ahşap zeytinyağı ile temizlenebilir ve ömrü uzatılabilir fakat mutfak gereçleri olan tahta kaşık, salata tahtası, ahşap sunum tabaklarınızda zeytinyağı kullanmak kokuya neden olabilir. Eğer kokunun sizi rahatsız etmeyeceğini düşünüyorsanız ahşap eşyalarınıza zeytinyağı sürebilirsiniz. Nasıl?

•Öncelikle evinizdeki tüm ahşap malzemeleri zeytinyağı sürmek için bir araya getirin.

•kuru bir bez yardımı ile zeytinyağından bir miktar alarak ahşap malzemelerinizi iyice zeytinyağlayın.

•On beş dakika kadar beklettiğiniz zeytinyağını nemli bir bez yardımı ile çıkarmaya çalışın.

•Zeytinyağı ahşap yüzeyde beklediği süre zarfında emilimi sağlamış ve geriye sadece fazlalık kalmış olacaktır. Bu fazlalığı aldıktan sonra malzemelerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı

•Kokusu hafif zaytinyağı kullandığınız takdirde zeytinyağının kokusu da sizi rahatsız etmeyecek ve eşyalarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Ahşap Yüzeyde Zeytinyağı Hariç Hangi Yağlar Kullanılabilir?

Zeytinyağı zararsız ve etkili bir yöntem olduğu için ilk etapta önerimiz zeytinyağı oldu fakat ahşap malzemelerinizin bakımında kullanabileceğiniz bir diğer undur ise ceviz yağı. Koku bırakma gibi bir durumu olmadığı için ahşap malzeme veya yüzey bakımında ceviz yağı daha çok tercih ediliyor diyebilirim. Ceviz yağını da mutfağınızda tahta kaşık, salata tahtası veya bambu sunumlarınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Zeytinyağının uygulanması ile arasında fark bulunmamaktadır. Aynı şekilde kuru bir bezin üzerine bir miktar ceviz yağı döktükten sonra ahşap eşyalarınızın üzerinden bezi geçirin ve sonrasında yağı emmesi için ahşap malzemelerinizi kurumaya bırakın. Sağlıklı ve hoş sonuçlar alacaksınızdır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe