Her Gün Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları


her gün topuklu giymenin zararları
Closeup of women's heels with a blister plaster on

Güzel ve çekici görünmeyi tabi ki severiz. Görüntümüzü güzelleştirecek çeşitli kıyafet parçaları ve ürünleri toplarız. Örneğin topuklu ayakkabılarımız. Hatta topuklu ayakkabılar kadınların en çok kullandığı ayakkabı. Peki bunun nedeni ne? Kısa kadınların çoğu boy kazanmak için kullanır ve böylece istedikleri zarif görüntüye ulaşırlar. Bu da aynı zamanda özgüvenlerini arttırır. Kimi zamansa kıyafetlerimizi tamamlaması için kullanırız. Ancak topuklu ayakkabıyı belli bir süre giymek bazı sorunları da beraberinde getirebilir, özellikle sağlığımız söz konusu olduğunda. İşte her gün topuklu ayakkabı giymenin zararları ;

1-Varisli Damarlar :

Esnek ve yumuşak ayaklarımız topuklu ayakkabı giydiğimizde yukarıya doğru kıvrılır ve arka topukların gerginliği artar. Eğer bu gerginlik sürekli olarak tekrarlanırsa kan damarları kıstırılır. Kıstırılmış kan damarları varis halini alır.

her gün topuklu giymenin zararları

2-Osteoartrit :

Topuklu ayakkabı giymenin ikinci tehlikesi ise osteoartit olmaktır. Bu hastalık eklemlerde ağrıya sebep olur. Genelde  belde,dizde ve kalçada başlar bu yüzden sürekli topuklu ayakkabı giymemeye dikkat edilmeli.

her gün topuklu giymenin zararları

3-Büzülmüş Vücut Kası :

Dengesiz vücut topuklu ayakkabının sık kullanımı sonucunda oluşur. Kaslar büzülür ve bu süreç ayak kaslarınızı da kısaltır. Sorun özellikle şudur ki o ayakkabıyla parmak ucunda yürüme durumunda kalındığı için kaslar sürekli gerginlikten büzülme durumuna geçmeye başlarlar. Tabi ki bu sadece büzülmeyi değil ağrıları da beraberinde getirecektir.

her gün topuklu giymenin zararları

4-Eğri Vücut :

Vücudumuzun kavisli olmasını severiz ama malesef buradaki bahsedilen şekil, kötü bir şekil. Belinizdeki ve kalçanızdaki değişim vücudunuzun duruşunu da değiştirir. Belin ve kalçanın hizası paralel olmaktan çıkar. Ki doğrusu o’dur. Bu ayakkabıyı çıkardığınızda ve giydiğinizde iki farklı yürümeye sahip olmanıza da sebep olur.

her gün topuklu giymenin zararları

5-Daha Yüksek Burkulma İhtimali :

Eğer sıklıkla, aktiviteniz ne olursa olsun topuklu ayakkabı giyiyorsanız bir sınır koymanın zamanı gelmiş olabilir çünkü her durum o ayakkabıya uygun değildir. Ayak parmağınızdaki baskı her zaman olduğu gibi ayağınızı hareket ettirmeyi bazen zorlaştırabilir. Bu zor hareket ettirme beklemediğiniz ve uygun olmadığınız bir aktivitede burkulmaya sebep olabilir. Zorlu bir mekanda yürüyüş ya da hızlı bir gündelik hayatta olabileceği gibi.

her gün topuklu giymenin zararları

6-Hamilelikte :

Hamile bir kadını topuklu ayakkabı oldukça kötü etkileyebilir. Salgılanan relaxine hormonu daha şiddetli sırt ağrılarına sebebiyet verir üstelik hamileyken zaten yürümek zorken bir de bu ayakkabıyı ekleyince durumu hayal edebilirsiniz.

her gün topuklu giymenin zararları

 

7-Çarpık Parmaklar :

Topuklu ayakkabı parmak eklemlerinin şekillerini değiştirebilir. Olduğundan daha büyük hale de getirebilir. Sıkıştırılan parmakların pozisyonu aynı şekilde uzun süre maruz kalınca değişmeye başlar.

 

her gün topuklu giymenin zararları

8-Diz Problemleri :

Aynı zamanda dizlerinizin arkasına ekstra basınç eklerler. Bir sağlık araştırmasına göre, topuklu ayakkabı giymiş birinin dizleri , bacakları yani eklemleri %26 daha fazla baskı hisseder.

her gün topuklu giymenin zararları

9-Başparmak iltihabı :

Periyodik olarak sık kullanış iltihaba da sebep olur. Özellikle tam olarak ayağınıza uygun bir ayakkabı almadıysanız. Çünkü üstüne bir de parmağınız ayakkabının duvarıyla uğraşacak. Tüm basıncı o parmaklar taşıdığı için iltihapla sonuçlanması da beklenir.

her gün topuklu giymenin zararları

10-Kas Sakatlanması :

Sadece parmaklar değil bacaklarınızdaki kan akışımını da etkiler. Üstüne yürüyüşünüzü de etkiler. Her şey üst üste binince kaslar bir noktadan sonra daha fazla gerginliğe ve kan akışının sıkıştırılmasına dayanamaz. Sakatlık geçirebilir.

her gün topuklu giymenin zararları

 

TAVSİYELER :

-Ayağınıza uygun şekil ve numarayı aldığınıza emin olun.

-Fazla aktivitede bulunacağınız günler giymekten kaçının.

-Üzerinde çok zaman geçirmemeye çalışın.

-Belinizin asıl duruşunu kaybetmeyin. Gerekirse daha dik durmaya alışın.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe