Günlük hayatın zorluklarıyla başa çıkma yollarından biri doğru beslenmektir. Tüm yoğunluğun ve meşguliyetin içinde güzel bir atıştırmayla gününüzü tersine çevirebilirsiniz. Sürekli stresle uğraşmak istemeyiz ve kurtulmak için bir çok yol denenebilir. Spor, uyku, dışarı çıkmak… Hatta belli yemekler stresi ilaç gibi geçirebilirler. Deneme değer ne dersiniz?

1-Badem :

Badem en yararlı kabuklu yemişlerdendir. İçinde bulundurduğu B vitamini stres giderici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda içinde bulunan demir ve E vitamini stres seviyesini azalttığı gibi stresin getirebileceği riskli sonuçları da elinden geldiğince engeller.

2-Süt :

Bir bardak su içmek sadece sağlığına değil stres ve gerginliğine de yarıyor. Kaliforniya Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre sütün içinde bulundurduğu kalsiyum miktarı sinir sistemini rahatlatma kasları gevşetmede oldukça yardımcı.

3-Buğday :

Buğday, serotonin hormonunun üretilmesini teşvik eden B vitaminine sahiptir. Bu hormon da sakin ve biraz daha az kaotik bir düşünce yapısına sahip olmamızı sağlar.

4-Dondurma :

Gidip en sevdiğiniz dondurmayı seçin ve rahatınıza bakın. Yoğun aromasıyla ve mutluluk hormonlarıyla düşüncelerinizi anında rahatlatacaktır. Üstelik vücudumuzun şekere de ihtiyacı var. Denemeye değer!

5-Bitter Çikolata :

Kim çikolata sevmez ki? Bir kare çikolata stresinizi göz altına almaya yetecek kadar polifenola sahiptir.

6-Soya Fasulyesi :

Soya fasulyesi en iyi çözümlerden biri olabilir. Çünkü maddi olarak alması da bulması da kolay. Magnezyum ve kalsiyumu bir araya getirdiğinde soya fasulyesinin önüne ne geçebilir ki?

7-Brokoli :

Bir kap brokoli çorbası içinizdeki stres seviyesini düşürmeye yardımcı olacaktır. B vitamini ve içinde bolca olan folik asitin gündelik hayatta gerginliği azalttığı söyleniyor. Gündelik olarak brokoli yiyerek uzun vadede sağlığınıza yararlı olmuş olursunuz ve panik, gerginlik ile stresinize iyi gelir.

8-Yaban Mersini :

Yaban mersini düşük kalorili olmasından dolayı hem diyetinize iyi gelir hem de stresinizi ortadan kaldırır. Üstelik şeker bir yolla! Bu meyve aynı zamanda antioksidan ve naringine ulaşmanın en kolay yoludur, ki bunlar da stresin sebep olduğu hızlıca yorulan ve yaşlanan beynin önüne geçer. Eğer bulmakta sıkıntı çekerseniz, çilekle de değiştirebilirsiniz.

9-Yeşil Çay :

Her sabah bir bardak yeşil çay içmek sağlığınız için önerilmekte. Hatta seçeceğiniz başka içeceklere kıyasla daha iyi olacaktır, alkol veya başka aromalı bir çayla kıyaslanırsa. Yeşil çayın özündeki Theanine Amino Asit beyni sakinleştirme görevi alıyor.

10-Balık :

Balığın bizim için çok yararlı olduğu bir sır değil. Omega 3 miktarıyla sağlıklı sonuçlar almanızı sağlar. Sağlıklı bir yemek yendiğinde zaten vücut istediği gereksinimleri aldığı için kendini daha iyi ve dinç hissetmeye başlayacak bu da sizin kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olacaktır. Bunun için balık ideal bir seçimdir.