Bulaşık Makinesi Yerleştirirken Yapılan 9 Büyük Hata


Bulaşık makinesi icadına her gün şükrediyoruz ama bulaşıklar makineden pis çıkınca söylenmeden edemiyoruz. Ama birkaç tüyo ile artık makineniz daha temiz yıkayacak. İşte bulaşık makinesi yerleştirirken yapılan 9 büyük hata:

TABAKLARI ÜST RAFA DİZMEK
Bulaşık makinesi

Bulaşık makinesinin alt rafına daha çok tabak sığdırabilirsiniz. Üstelik makine alt raftaki tabaklara sıcak suyun daha rahat ulaşması için tasarlanmıştır. Ama biz ısrarla üst raflara da tabak yerleştiririz ve bu şekilde hem üst raftaki tabaklar iyi yıkanmaz hem de aşağıya daha fazla su gitmesini engelleyeceği için alt raftakilerin de kirli kalmasına neden olur. Yani kısacası üst rafa tabak koymayın!

TÜM TABAKLARI VE KASELERİ AYNI YÖNE YERLEŞTİRMEK
Bulaşık makinesi

Tam anlamıyla bir temizlik için dizdiğiniz tabak, kase gibi bulaşıkların baktıkları yön de çok mühim. Örneğin kaseler üst rafta yer almalı ve arkadakiler öne doğru, önde yer alanlar arka tarafa doğru bakmalı. Zira su bu şekilde ancak onlara ulaşabilecektir. Diğer yandan alt rafa dizdiğiniz tabakların iyice temizlenmesini istiyorsanız onların yüzünü merkeze doğru çevirmeli, iç kısımları birbirine bakacak şekilde yerleştirmelisiniz.

BARDAKLARI ALT RAFA DİZMEK
Bulaşık makinesi

Bulaşık makinesini doldurdunuz, elinizde bardaklar kaldı. Onları da alt raftaki ufak boşluklara sıkıştırıyorsunuz. Artık yapmayın! Çünkü bardaklarınız tam anlamıyla temizlenmeyecektir. Bardakların tamamen temizlenmesi için üst rafta olması gerekiyor. Çünkü makinenin üst rafı bardakların içine suyun nüfuz etmesi ve böylelikle tamamen temizlenmesi için özel olarak tasarlanmıştır.

KAŞIK ÇATALLARI AYNI YÖNE DOĞRU DİZMEK
Bulaşık makinesi

Kaşık ve çatalların tamamını elinize alıp kaşıklığa gelişigüzel yerleştiriyor musunuz? Muhtemelen evet ama bu şekilde kaşıklar iç içe geçer ve deterjan ve tazyikli su onlara ulaşmak. Bunu engellemenin yolu ise onların bazılarını aşağıya doğru, bazılarını yukarıya doğru bakar şekilde koymak. Bu kadar basit.

BÜYÜK BULAŞIKLARI DİKKATSİZCE DİZMEK
Bulaşık makinesi

Tava, tencere, borcam gibi büyük bulaşıkları makineye sığdırmak için üst üste koyuyor musunuz? Eğer öyleyse artık daha dikkat edin. Çünkü makinede alt rafın köşe ve kenarları büyük bulaşıkları dizmek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu noktaya dayadığınız tencere ve tavalarınız daha iyi temizlenecektir. Küçük tavalarınızı üst rafa ters koyarsanız iyice temizlenecektir.

MAKİNEYİ AĞZINA KADAR DOLDURMAK
Bulaşık makinesi

Makineniz ne kadar iyi olursa olsun iç içe dizilmiş tabakları tamamen temizleyemez. Çünkü birbirine yapışan bulaşıkların arasına su ve deterjan nüfuz edemez. Ayrıca tıka basa dolu bir makinede bardaklar birbirine çarparak çatlayıp kırılabilir. O yüzden elinizdeki o son tavayı lütfen musluğa geri bırakın.

MAKİNEYİ BOŞKEN ÇALIŞTIRMAK
Bulaşık makinesi

Makineyi boşken çalıştırmak da dolu çalıştırmak kadar yanlıştır. Hem suyu boşa harcarsınız, hem de tabak ve bardaklar tazyikli suyun etkisiyle birbirine çarparak kırılabilir. Bekleyin dolsun, öyle çalıştırırsınız.

BULAŞIKLARI AKITMADAN MAKİNEYE KOYMAK
Bulaşık makinesi

Bulaşıkları akıtmadan makineye koyarsanız, makineniz tıkanabilir ve uzun vadede bulaşıklarınızı temizleyemez hale gelir. O yüzden önce yemek artıklarını akıtın ve makineye öyle koyun.

UYGUN OLMAYAN BULAŞIKLARI MAKİNEDE YIKAMAK
Bulaşık makinesi

Her şey bulaşık makinesinde yıkanmaz. Mesela tahta kaşıklar, kristaller, özel bıçaklar… Çünkü basınçlı su ve deterjan bunlara zarara verir. O yüzden bazı şeyleri elinizde yıkayacağınızı baştan kabul edin.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe