Anneler Buraya! Bebeklere Gaz Masajı Hangi Yağlar İle Yapılmalı?


bebeklere gaz masajı

Yeni doğan bebeklerin yaşadığı en büyük problemlerin başında gaz sancıları gelir. Gaz sancıları geçerli bir çözüm bulunmadığı takdirde bebeklerin hayatını olumsuz etkileyerek sürekli uykusuz kalmalarına ve ağlama nöbetlerine neden olabilir. Bu noktada bebeklere gaz masajı yaparak onları rahatlatabilirsiniz.

Anne ve babalar, bebeklerde gaz sancılarını önleyebilmek için bitkisel ve doğal yollara başvurabilir. Bebeklerde gaz sorunu için öneriler arasında listenin başında yer alan bitkisel yağlar uygulanabilecek en iyi yöntemlerin başında gelir.

bebeklere gaz masajı

Bebeklere gaz masajı, gaz sancılarına karşı en etkili çözümlerin başında geliyor. Birkaç yağın bir araya geldiği ya da tek bir yağın kullanıldığı bu masajlar esnasında bebeklerinizin karnına saat yönünde yapacağınız yumuşak hareketler onların rahatlamasını sağlayacaktır. Böylece hem uykuları düzene girecek hem de gaz çıkaramıyor olmanın verdiği huzursuzluğu üzerinden atacaklardır. Özellikle banyo sonrası yapacağınız masajlar bebeklerinizi hayli rahatlatacaktır.

Bebeklerde Gaz Masajı İçin Faydalı Olabilecek Yağlar

Bebeklere çeşitli nedenlerle masaj yapılabilir. Bu masajlar çoğu zaman bebeklerin rahatlamasını sağlar. Bebekleri rahatlatmak amacı ile yapabileceğiniz masaj çeşitlerinden bir tanesi de karın bölgesine yapılan gaz masajıdır. Bebeklere gaz masajı yapacağınız esnada kullanabileceğiniz farklı özelliklere sahip yağlar bulunuyor.

bebeklere gaz masajı

Anne ve babalar, söz konusu bebekleri olduğu zaman oldukça hassas davranırlar. Onun cildine ya da genel olarak sağlığına zarar verebilecek her türlü üründen uzak dururlar. Yeni doğan bebeklerin en büyük problemlerinden bir tanesi olan gaz sancılarına karşı da çeşitli yöntemler uygularlar. Bunlardan bir tanesi de gaz masajıdır. Gaz sorunu için öneriler arasında bulunan bu masaj teknikleri uçucu yağlar kullanılarak uygulanabilir.

 • Rezene yağı
 • Tatlı badem yağı
 • Üzüm çekirdeği yağı
 • Susam yağı
 • Ayçiçeği yağı
 • Lavanta yağı
 • Vanilya yağı
 • Hindistan cevizi yağı

Yukarıda sıraladığımız yağların her biri bebeklerinize gaz masajı yaparken kullanabileceğiniz ürünlerin başında gelir. Bu yağlar sayesinde bebekler de oluşan gazın giderilmesini sağlayabilirsiniz.

bebeklere gaz masajı

Uçucu Yağlar Bebekler İçin Zararlı Mıdır?

Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı hem bebeğin hem de anne ve babaların hayatını cehenneme çevirmeye yeten oldukça büyük bir sorundur. Bebeklerde gaz sancılarını ve gaz problemlerini gidermek için pek çok yöntem önerilir. Bunlardan bir tanesi de bebeklerin karın bölgelerine çeşitli yağlar kullanarak masaj yapmaktır. Bebeklere gaz masajı yapmak istediğiniz zaman uçucu yağlardan faydalanmanız gerekir. Peki, bu yağlar bebekler için zararlı mı?

Bebeklere masaj yapmak istediğiniz zaman uçucu yağları kullanabilirsiniz. Fakat bu yağların kokularının ağır olmaması oldukça önemlidir. Ağır kokulu yağlar bebekler açısından anne ve babaların kokusunu bastırabilir. Bu da bebeklerin anne ve babalarına erken bağlanma süreçlerinden olumsuz bir durum teşkil eder.

Bebeğiniz için herhangi bir nedenle yağ kullanacağınız zaman nasıl kullanmanız gerektiğine dikkat etmelisiniz. Bebeklerde bu yağların ağızdan alınması solunum yolu sorunlarına neden olabilir bu nedenle özellikle bu konuda çok dikkatli olmalısınız.

bebeklere gaz masajı

Bebekler İçin Gaz Masajı Önerisi

Bebeklerin gaz sorunu için öneriler çeşitlilik göstermesinin yanı sıra her bir yağ birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu yağların belli oranlarda karıştırılması da son derece etkili çözümler ortaya koyacaktır. Bu gaz masajı için ihtiyacınız olan malzeme listesi şu şekildedir:

 • 1 damla papatya yağı
 • 1 damla vanilya yağı
 • 1 damla lavanta yağı
 • 30 ml tatlı badem yağı

Bütün bu yağları homojen bir karışım elde edene karıştırın. Ardından bebeklerin karın bölgelerine nazik hareketler ile özellikle saat yönünde olacak şekilde bir süre masaj yapılmalıdır. Bu masaj bebeğinizin rahatlamasını sağlarken gaz sancılarına da iyi gelecektir.

bebeklere gaz masajı

Bebeklere Masaj Yapmanın Faydaları

Pek çok nedene bağlı olarak bebeklerinize masaj yapabilir ve onların rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Masaj yapmak bütün insanlar üzerinde etkili bir gevşeme yöntemi olduğu gibi bu durum bebekler için de geçerlidir. Bebeğinize dokunmanız onların gelişimi açısından oldukça önemli bir detaydır. Özellikle ilk 6 aylık dönemlerde bebekler duyu organlarını ne kadar çok kullanırsa gelişimleri de bu yönde olumlu olacaktır.

bebeklere gaz masajı

Bebeklere dokunmak ve dolayısıyla masaj yapmak anne – bebek, baba – bebek arasındaki bağların kuvvetlenmesine de katkı sağlar. Bunların yanı sıra özellikle gaz gibi sorunların üstesinden gelmek için uygulanabilecek bir yöntemdir. Özellikle anne ve babalar bebeklere gaz masajı yaparak hem onların rahatlamasını sağlayabilir hem de aranızdaki bağı kuvvetlendirebilir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.