Evlilikten Korkma Neden Olur? Kadınlar Mı Erkekler Mi Daha Çok Korkuyor?


evlilikten korkma

Evlilik, birbirini seven iki insanın hayatlarının kalan kısımlarını beraber geçirmek ve aile olmak adına alınan en önemli karardır. İki kişinin de hayatını büyük ölçüde değiştiren evlilik fikri kadın ve erkeklerde korkuya neden olabilir. Peki, nedir bu evlilikten korkma durumu ve neden yaşarız?

Evlilikten korkma, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor olsa da aşılamayacak bir problem değildir. Partnerlerin birbirlerine karşı dürüst ve anlayışlı yaklaşımları sayesinde bu korkular aşılabileceği gibi ileri seviye kaygı durumlarında psikolojik destek alınabilir.

evlilikten korkma

Kadınlar Neden Evlilikten Korkar?

Evlilik korkusu ve beraberinde yaşanan endişe hem kadınlarda hem de erkeklerde evlilik öncesi sıklıkla görülen bir durumdur. Özellikle bu yolda ciddi adımlar atmış olan çiftler evlilik günü yaklaştıkça bu korkuyu daha derinden hissetmeye başlar. Kadınların ve erkeklerin evlilik korkusu yaşamalarına neden olan sebepler farklılık gösterebilir. Peki, kadınlar neden evlilikten korkar?

Kadınların evlilikten korkmalarındaki başlıca neden alacakları sorumlulukların büyüklüğü olabilir. Öyle ki bir evi çekip çevirmek oldukça zor bir durumdur. Hele ki her iki tarafta aktif olarak iş hayatının içerisinde yer alıyorsa çamaşır, ütü, temizlik ve ev ile alakalı olan bütün bu durumlar kadınların gözünü korkutmaya yeter.

evlilikten korkma

Tam da bu noktada korkan kadınları sakinleştirmek ve onlara güç vermek partnerlerine düşmektedir. Unutulmamalıdır ki evlilikte bütün sorumluluk iki kişiye aittir. Bütün bu işlerin sorumluluğunu kadının tek başına almayacağını bilmesi ona cesaret verecektir.

Kadınların çekinmesine neden olan bir başka durum ise baba evinde yaşadıkları rahat hayatı bulabileceklerine olan şüpheleridir. Bunun yanı sıra eşlerinin ailesi ile olan ilişkilerinin nasıl olacağı da evlilikten korkma aşamasında kadınlar için önemli bir detaydır.

evlilikten korkma

Kadınlar evlilikten neden korkar sorusuna en çok verilen cevaplardan bir tanesi de ilk gece korkusudur. Bu durum erkeklerde de görülüyor olsa da kadınlar da çok sık görülen bir durumdur. Üstelik yalnızca ilk gece için değil genel olarak cinsel kaygılar ve problemler evlilikten korkmaları için zemin hazırlar.

Kendini bu anlamda eksik görme, hazır hissetmeme ve bununla beraber yaşanan kaygılar kadınları evlilik fikrinden uzaklaştırabilir. Bu durumlarda bir terapi alınması oldukça etkili bir çözüm olacaktır.

evlilikten korkma

Erkekler Neden Evlilikten Korkar?

Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de evlilik korkusu görülebilir. Bunun altında yatan pek çok sebep vardır. Erkekler neden evlilikten korkar sorusunun cevabı en genel hatları ile şu maddeler ile açıklanabilir.

  • Erkeklerin evlilikten korkmasına neden olan en temel nedenlerden bir tanesi kalıplara girmeyi istemiyor olmalarıdır. Erkekler evlilik korkusu yaşamaya başladıkları zaman bu durum onlara bir hapishaneyi çağrıştırır. Evlendikleri zaman kısıtlanacaklarını düşünür ve bu nedenle de evlilik korkusu yaşamaya başlarlar.
  • Erkeklerin bu korkuyu yaşamalarına neden olan faktörlerden bir diğeri ise beraber olabilecekleri pek çok kadından vazgeçiyor olduklarını düşünmektir. Hayatları boyunca tek bir kadına bağlı olma fikri çoğu zaman erkekleri korkutmaya yeter. Bu durumda evlilikten korkma aşamasında başlı başına bir neden olarak ortaya çıkar.
  • Kadınlar neden evlilikten korkar sorusunun cevaplarından bir tanesi olan boşanma problemi erkekler için de geçerlidir. Çevrede görülen başarısız ve boşanma ile sonuçlanan evlilikler kadınları olduğu kadar erkekleri de evlilikten korkutup uzaklaştırmaya yeter.
  • Hayatın bir rutine binecek olması erkekleri korkutan bir diğer detaydır. Yapılan eğlenceli aktivitelerin yerini akraba ziyaretlerinin alacak olması, evlenmeden önce heyecanlı olan seks hayatlarının spontane bir alışkanlık halini alacak olması bu korkuları tetikleyen faktörlerden bazılarıdır.

Erkeklerin evlilik korkusunu yenebilmesi için partnerleri ile olan iletişimleri son derece önemlidir. Bütün bu korkularını eşleri ile konuşabilmeli ve bu konuda açık yürekli davranılmalıdır. Gerekirse bir psikologdan yardım alınarak bu durumların üstesinden gelinebilir.

evlilikten korkma

Evlilik Korkusu Nasıl Yenilir?

Psikolojide gomofobi adı verilen evlilik korkusu hem kadınların hem de erkeklerin yaşayabileceği bir durumdur. Evlilikten korkma durumu ile baş edebilmek için uzman bir psikologdan destek alınması gerekir.

Evlilik korkusu yaşayan kişilere yaklaşırken ilk olarak onları evliliğe ikna etmek yerine bu korkunun altında yatan nedenleri anlamak gerekir. Bu duruma mümkün olduğu kadar şefkatli yaklaşmak ve ısrarcı olmak yerine anlayışlı yaklaşılmalıdır. Çiftlerin bir ekip olarak hareket etmesi bu aşamada oldukça önemlidir. Partnerlerin açıkça korkularını paylaşabilmeleri hem duydukları güveni hem de arkadaşlıklarını perçinler.

Evlilik korkusunu yenme noktasında karşılıklı hoşgörü çok önemlidir. Partnerlerin birbirine saygılı yaklaşması evlilik korkusunu konuşabilme aşamasında destekleyici bir tutumdur. Ayrıca çevresel faktörlerden etkilenerek evlilikten korkma durumuna düşülmemelidir. Çevrenizde gördüğünüz mutsuz evlilikler ya da bitmiş evlilikler bu noktada sizleri korkutmamalıdır. Çünkü her ilişkinin sorunları farklıdır.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.