“Difenbahya” ya da ağlayan çiçek çocukları zehirliyor. Hatta ona dokunmak bile zararlı. Üstelik bu çiçek hemen her evde yetiştiriliyor.

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. S. Ümit Sarıcısı Difenbahya çiçeğine karşı aileleri uyardı. Sarıcısı ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre difenbahya bitkisinin elle ovulması ve koklanılması bile çocuklara zarar verebiliyor. Üstelik; halk arasında “ağlayan çiçek” olarak bilinen Difenbahya bitkisi çabuk büyümesi ve gölgeyi sevmesi nedeniyle evlerde çok tercih edilen süs bitkilerinden biri…

EL, DİL VE DUDAKLARDA ŞİŞME, NEFES DARLIĞI YAPIYOR

Bilimsel olarak yayınlanan araştırmada “Zehirlenmelerden bitki hücresi içerisinde bulunan kalsiyum oksalat kristallerinin sorumlu olduğu sanılıyor. Küçük çocuklar ve evcil hayvanlar kontrol dışında kaldıklarında, hırpalanan yaprak veya saplarından fışkıran binlerce kristal ok özellikle gözler olmak üzere yaralanmalara sebep olabiliyor.” denildi.

Ağlayan çiçeğin yapraklarının çiğnenmesi, koparılması hatta elle ovulması bile çocuk ve hayvanlarda zehirlenmelere yol açabiliyor. Zehirlenme esnasında el, dil ve dudaklarda şişme, yanma, ağrı meydana gelebileceği gibi havayolu tıkanıklığı, solunum yetmezliği gibi ciddi klinik bulgular da ortaya çıkabiliyor.

Prof. Dr. S. Ümit Sarıcısı ebeveynleri çocukların yaşam alanından uzak tutmaları konusunda uyardı.

Geçtiğimiz yıllarda İngiltere’de 5 yaşındaki bir çocuk ağlayan çiçek nedeniyle hayatını kaybetmişti.