Kurşun döktürmek eski bir Anadolu geleneği ama oldukça zararlı olduğu ortaya çıktı. Kurşun dökme esnasında ortaya çıkan buhar insanı zehirliyor. Kurşunun kolay şekil almasını sağlayan antimon ise DNA’yı bozuyor.

Anadolu’da kurşun döktürmek bir gelenektir. Üzerinde nazar olduğuna inanan herkes en az bir kez kurşun döktürmüştür. Bu ritüelle nazardan arınıldığına inanılır. Kurşun döken kişi kurşunun aldığı şekli de yorumlayarak gaipten haberler verir. Ancak kurşun döktürmenin zararlı olduğu ortaya çıktı.

İNSAN DNA’SINI BOZAN ANTİMON KULLANILIYOR

Özellikle kurşun dökenlerin çok etkilendiğinin ortaya çıktığı araştırma Ankara Üniversitesi’nde yapıldı. Doç. Dr. Zeliha Kayaaltı ve ekibi 1 yılla 50 yıl arasında kurşun döken kadınları incelemeye aldı. Ve bu kadınlarda “antimon” değerinin 2 ile 3 kat arasında yüksek olduğu ortaya çıktı. Cephane yapımı, kimyasal alaşımlar, akü, cam ve seramik renklendirme işlemlerinde kullanılan antimon zamanla insan DNA’sında zarara yol açıyor.

KURŞUN DÖKME ESNASINDA ZEHİRLİ GAZ ÇIKIYOR

Bu metal kurşun dökerken kurşunun rahat şekil alması için kullanılıyor. Ayrıca kurşun dökme işlemi kapalı mekanlarda yapılıyor ve bu esnada çıkan zehirli gazdan o mekanda bulunan herkes etkileniyor. Özellikle çocukların bu gazı soluması ise son derece zararlı.

BATI MARMARA’DA SÜRÜYOR

Halen süren bu gelenek özellikle Batı Marmara’da rağbet görüyor.