Yenidoğan Bebek Odası Tasarımı İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler


Yenidoğan bebek odası tasarımı

Bebekler çok hassas ve her şeyden kolayca etkilenebilen varlıklar olduğu için bulundukları odanın onlar üzerinde birçok olumlu ya da olumsuz etkisi olacaktır. Bu yüzden ebeveynler olarak yenidoğan bebek odası tasarımı için dikkat etmeniz gerekenleri araştırılmalı ve odanın tasarımı bebek için en uygun olabilecek şekilde düzenlenmelidir.

Yenidoğan Bebek Odası Tasarımı

Görünüşün önemli olduğu kadar yenidoğan bebeğin odasında rahat etmesi ve güvende olması da oldukça önemlidir. Odayı bebeğin en konforlu olabileceği şekilde düzenlemek için renkler, mobilyalar, aksesuarlar titizlikle seçilmelidir. Bu seçimler yapılırken de bebeğin gelişimini, ruhsal ve fiziksel sağlığını göz önünde bulundurmak önemlidir.

Çok çeşitli renk kullanımı ya da aşırı hareketli bir oda bebek için dikkat dağıtıcı olabilir ve oda sağlıklı bir atmosferden uzaklaşır. Yenidoğan bebeği olumlu etkileyen, gelişimine katkı sağlayan, güvende tutan, huzurlu hissettiren bir oda; uygun renk kullanımı, mobilya seçimi ve ısı ve ışık gibi dış etmenleri dikkate alarak oluşturulabilir. Tatlı ve heyecanlı bir hazırlık telaşına kapılırken yenidoğan bebek odası tasarımı için dikkat etmeniz gerekenler unutulmamalıdır.

ütülemeden ütülü gibi

Yenidoğan Bebeğin Odasını Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Odanın boyutu yenidoğan bebek odası tasarımı için dikkat etmeniz gerekenler arasındadır. Araştırmalara göre en ideali odanın 10-15 metrekare genişliğinde olmasıdır. Çok küçük olan odalarda uygun bir hava sirkülasyonu olamayacağından dolayı bebeğin sağlık durumu için risk taşır.

Eğer mümkünse bebek odasının konumunu kuzey doğu ya da kuzey batı yönlerinde bulundurmak ideal olacaktır. Güney cephesinde bulunan bir bebek odası bebeğin özellikle yaz aylarında zorluk yaşamasına ve sıcağa maruz kalmasına sebep olacaktır. Tamamen kuzey cephesinde konumlanan bir bebek odası da kış aylarında çok soğuk olabilir. Aynı zamanda odada pencere bulundurmak önemlidir. Odada bulunan pencere bebeğin hem temiz hava almasını sağlayacak hem de güneş ışığından faydalanmasına imkan verecektir.

Yenidoğan Bebek Odası Tasarımı

Yenidoğan bebek odası tasarımı için dikkat etmeniz gerekenler göz önünde bulundurulduğunda odanın belli bir teması olmasının öneminden bahsetmemek olmaz. Odayı çok eşyalı, uyumsuz, karmaşık bir şekilde düzenlemek bebek için yorucu olabilir. Yenidoğan bebeğin odasında olabildiğince rahat edebilmesi için minimal bir düzenleme faydalı olacaktır.

Yenidoğan Bebek Odası Tasarımında Renk Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan bebek odası tasarımı için dikkat etmeniz gerekenler arasında pastel renklerin kullanımı vardır. Uzmanlara göre bebek odası tasarımı için kullanılabilecek en ideal renkler pastel renklerdir. Günümüzde de çoğu bebek odası tasarımında pastel renkler tercih edildiği görülmektedir.

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi düşünüldüğünde oda tasarımında bebekler için huzur verici, rahatlatıcı renklerin kullanılması önemlidir. Bebekler kendileri için tasarlanan bu odada gelişimlerini tamamlayacakları için uygun renk kullanımıyla onlara mutlu ve güvende hissettirmek gerekir.

ütülemeden ütülü gibi

Mavi renk sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu için yeni doğan bebeklere iyi gelecektir. Fazla hareketli bebekleri sakinleştirmede etkili olacaktır. Aynı zamanda mavi rengin sinekleri uzak tutma özelliği vardır.  Yeşil renk de mavi renkte olduğu gibi yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir.

Turuncu ve sarı gibi renkler de sıcak tonda oldukları için samimi ve mutluluk verici özellikler taşır. Sıcak renkler bebeğin büyüdüğünde sosyal biri olmasına da katkıda bulunur. Yenidoğan bebek odası tasarımları için dikkat etmeniz gerekenler arasında odayı tamamen beyaza boyamamak ve kar beyaz rengini yoğun bir şekilde kullanmamak vardır. Bu renk yeni doğan bebeğin psikolojisini olumsuz etkileyeceğinden dolayı uzmanlar tarafından onaylanmıyor.

Yenidoğan Bebek Odası Tasarımında Mobilya Kullanımı

Yenidoğan bebek odası tasarımı için dikkat etmeniz gerekenler arasında uygun mobilya kullanımı oldukça önemlidir. Özellikle bebek odası için kullanılacak olan mobilyaların fiziksel özelliklerine dikkat edilmelidir.

Bebeğin güvenliğini tehlikeye atacak sivri köşeli mobilya kullanımından uzak durmak gerekir. Fiziksel özellikler kadar mobilyaların kimyasal özelliklerine de dikkat edilmelidir. Kullanılan mobilyaların bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilecek zararlı bileşenler içermemesi gerekir. Bu yüzden ebeveynler kullanılacak mobilyaları araştırmalı ve sertifikalarını incelemelidir.

ütülemeden ütülü gibi

Mobilyaların nasıl konumlandırıldığı da yenidoğan bebek odası tasarımı için dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alır. Bebek karyolasının odanın orta kısımlarında yer alması idealdir. Karyolanın pencereye ya da kalorifere yakın olması bebeğin fazla ısı ya da ışığa maruz kalmasına sebep olabileceğinden tehlikeli olabilir.

Bebeğin omurga sağlığı için ideal bir yatak çok sert ya da çok yumuşak olmamalıdır. Orta derecede bir yumuşaklık bebeğin sağlıklı uyku düzenine sahip olması için de faydalı olacaktır. Yenidoğan bebek odasında bulunan dolapların herhangi bir deprem tehlikesine karşı duvara sabitlenmesi önemlidir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.