Tarihi Geçmiş Yumurtayı Pişirmek Güvenli Mi?


günü geçmiş yumurta

Uzun süredir dolabınızda bekleyen bir karton yumurta mı var? Üzerinde yazılan tarih çoktan geçmiş ise yumurtayı pişirmek güvenli midir size söylüyoruz…

Yumurtalar, eğer buzdolabında saklanmışsa, genellikle rahatlıkla yenebilen gıdalardır. Üzerindeki tarih tersini söylese de sağlık bakanlığının, doğru saklandığı takdirde yumurtaya biçtiği tazelik ömrü 3 ila 5 hafta arasıdır. Eğer buna rağmen yumurtanın taze olup olmadığı kafanıza takılacaksa aşağıdaki testi uygulayabilirsiniz!

YUMURTANIN TAZELİĞİNİ TEST ETMEK İÇİN…

Yumurtayı yüzdürmek taze olup olmadığını anlamak için en iyi yoldur. Yumurta kabukları gözeneklidir. Yumurtalar yaşlandıkça hava boşlukları, gözenekleri büyür. Yaş almış bayat yumurtaların daha büyük hava boşlukları olacağı için suya atıldıklarında yüzeye çıkarlar. Yeni yumurtalar daha küçük hava boşluklarına sahiptir, bu nedenle batarlar.

günü geçmiş yumurta

Bir bardağı suyla doldurun ve içine yumurtanızı atın. Eğer batmadan yüzerse bayat durumda olduğunu anlayabilirsiniz. Bu test oldukça yararlıdır, ancak yumurtaların tazeliğini anlamak için biçilen zaman dilimini de öğrenmelisiniz. Yumurtalar satış tarihinden üç ila beş haftaya kadar taze kalır.

Yumurtanızın taze olup olmadığı konusunda endişelenmekten daha önemli olan konu da alışveriş alışkanlığınız. Alışveriş sırasında doğru yumurtaları almak ve bozukları fark edebilmek çok önemlidir. Yumurtalarınızı seçerken dışarıdaki raflardan değil de bir buzdolabının içinden olmasına dikkat edin. Onları satın almadan önce, içinde bulundukları kartonun kapağını açın ve yumurtaların lekeli ve çatlak olmadığından emin olun.Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe