Organik Yumurta Nasıl Anlaşılır? Yumurtanın Üzerindeki Rakamların Anlamı Ne?


organik yumurta nasıl anlaşılır

Son zamanlarda hepimiz organik, doğal yumurta arar olduk. Ancak yumurtanın organik olup olmadığını nasıl anlayacağız? Bunun için üzerindeki rakamlara bakmak yeter.

Yumurta konusunda kafamız oldukça karışık. Kümes tavuğu, gezen tavuk, organik tavuk, kümeste ama özgür tavuk derken hangisini yediğimizi bilmez olduk. Fiyatları arasında da uçurum var. Üstelik hangisi organik, hangisi kümes tavuğu dışarıdan bakılınca anlamak mümkün değil.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu işe bir el attı ve “yetiştirme metodu kodu”nu hayata geçirdi. Artık üzerinde kod bulunmayan yumurtalar artık satılmayacak.

YUMURTANIN ÜZERİNDEKİ KODLAR NE ANLAMA GELİYOR?

Peki kodlar ne anlama geliyor?

Yumurtaların üzerindeki rakamların ilki bize yumurtanın kalitesini söylüyor.  Organik yetiştiricilik için 0, free range (açık dolaşıma erişim) yetiştiricilik için 1, kümeste kafessiz yetiştiricilik için 2 ve kafesli yetiştiricilik için 3 olacak şekilde sistem tarafından otomatik verilecek. Bu sayede hangi yumurta organik, hangi yumurta gezen tavuğa ait vs. anlaması çok daha kolay olacak.

0 numaralı kod

Yumurtanın organik bir şekilde üretildiğini işaret eder. Tavuğa verilen yem organiktir ve tavuğa hiçbir şekilde hormon uygulanmamıştır. Yumurtalar arasında en sağlıklı olanı ve de en pahalısıdır.

1 numaralı kod

Gezen tavuk yumurtası kodudur. Tavuğun rahatça gezebileceği alanı mevcuttur. Ama bu tavuklara hormon ya da GDO’suz yem kısıtlaması gibi bir durum söz konusu değildir.

2 numaralı kod

Kümes içinde dolaşan tavuktur. Bu tavuklar için dar bir kümes alanı düşünmeyin. Belirli bir alan içerisinde rahat hareket edebilirler. Yine bu koda sahip olanların yem ve hormon konusunda bir kısıtlamaları yoktur.

3 numaralı kod

Kafeste büyüyen tavuktur. En sağlıksız yumurta diyebiliriz. Zincir mağazalarda ucuza satılan yumurtaların çoğu bu yumurtalardandır.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.