Sakın Cep Telefonu İle Tuvalete Girmeyin


Cep Telefonu İle Tuvalete Girmeyin

Cep telefonları hayatımızın vazgeçilmezi oldular. TV karşısında, yatakta, hatta tuvalette bile elimizden düşmüyorlar. Ancak uzmanlardan bir uyarı var: Telefonla tuvalete girmeyin, çünkü bütün mikropları üzerine çekiyor. 

İngiliz Surrey Üniversitesi Mikrobiyoloji öğrencilerinin yaptığı araştırma sonuçları yayınlandı. Cep telefonlarını inceleyen öğrenciler birçok bakterinin varlığını keşfetti. Hatta cep telefonlarının üzerindeki bakteriler tuvalettekinden yüzde 18 oranında daha fazla… Çünkü telefonlar sahiplerinden kendilerine geçen bakterilere ek olarak tuvaletteki bakterileri de üzerine çekiyor.

Telefonların bakterileri üzerine çekmesindeki en önemli neden kılıfları. Çünkü kılıflar genellikle bakteriler için sıcak ve konforlu bir saklama alanı olan kauçuktan yapılmıştır. WedMD’ye göre bu bakteriler arasında salmonella, E.coli, shigella ve campylobacter gibi insanı çok hasta edebilecek bakteriler dev var. 

ÜZERİNDE HASTANE ENFEKSİYONU BİLE VAR

Bakterilerin hepsi çok zararlı olmasa da içlerinde öyle bir bakteri var ki kimse kendine bulaşsın istemez: Staphylococcus aureus, nam-ı diğer “Hastane enfeksiyonu”

O yüzden telefonları 3 ayda bir dip köşe temizlemek gerekiyor. Telefon parçalarına ayırdıktan sonra kart yuvası dahil tüm bölgeler pamuk, toz önleyici mendil, kulak çöpü ya da kullanılmamış diş fırçası ile iyice silinmeli.

Bir de ek bilgi: Tuşlu telefonlarda daha fazla bakteri var. Yine onları da 3 ayda bir parçalarına ayırıp temizlemek içinizi bir nebze de olsa rahatlatır.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.