Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar


telefonun ömrü

Hayatın vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefonlarınızın ömrünü kısaltan hatalara son verin. İşte herkesin yaptığı telefon ömrünü kısaltan hatalar…

UZUN SÜRE ŞARJDA BIRAKMAK

Telefonunuzun pili dolu olduğu halde takılı kalmaya devam etmesi zarara sebep olur. Batarya şarj aletinden dolayı fazla ısınır. Tam olarak şarj olmuş bir telefona uyanmak güne başlamak için doğru bir yol gibi görünebilir, ancak cihazınızı tüm gece boyunca takılı bırakmak kötü bir fikirdir.

Bir telefon yüzde 100 şarj seviyesine ulaştığında yüzde 100 oranında şarjda tutmaya devam etmek için bataryayı yormaya devam eder. Bu ekstra şarj yüklemeleri pilin kesintisiz çalışmasına ve bu yüzden de kısa vadede yorulmasına sebep olur.

İKİNCİ EL ŞARJ ALETİ KULLANMAK

telefonun ömrü

Telefonunun şarj aleti mutlaka satın aldığınız markanın mağazasından, birinci el olmalıdır. İkinci el şarj aletleri telefon ömrünü kısaltır. Daha hızlı şarj edeceği söylenerek ya da daha ucuz olarak satılan şarj aletleri telefonunuzla uyuşmayabilir.

UYGULAMALARI AÇIK BIRAKMAK

Açtığınız her uygulama telefonun enerji harcayacağı yeni bir sekme olarak başlatılır. Eğer her uygulamayı işiniz bittiğinde kapatmazsanız veya çıkış yapmazsanız telefon tüm gün boyunca açık olan her uygulama için enerji harcamak durumunda kalacak ve fazla ısınacaktır. Fazla ısınmak telefon ömrünü en hızlı kısaltan hatalardan biridir.

EKRAN PARLAKLIĞINI AZALTMAMAK

Ekran parlaklığı şarj ömrünün düşmanı olabilir. Geceleri güç tasarruf modunu açabilirsiniz ya da parlaklığa en üst düzeyde ihtiyacınız yoksa kısabilirsiniz. Ekranın kararma süresini de olabildiğince kısa tutun. Böylece ekranı kapamayı unutsanız da kendi kendine kararacaktır.

telefonun ömrü

YATAĞA KOYUP UYUMAK

Uyurken telefonunuzu yastığınızın altına koymak ısı birikiminden dolayı ömrünü kısalmasına sebep olur. Telefonunuz şarj oluyor veya arızalıysa, potansiyel bir yangın tehlikesi bile ortaya çıkarabilir. Telefonunuzu yastığınızın altında uyuyorsanız, muhtemelen telefonunuzu asla terk etmemeniz gereken bu 8 yerde daha saklıyorsunuz demektir.

KAPSIZ TAŞIMAK

Telefonu kapsız taşımak bir çok sebepten dolayı ömrünü kısaltacaktır. Öncelikle, yere düştüğünde kırılmayı veya çatlamayı engelleyecek bir kap olmayacak. Bu yüzden her düşüş riskli olacak. İkinci olarak, çantanıza attığınız telefon, içerideki diğer eşyalara çarpıp duracağı için çizilecektir, içine toz girecektir ve hasar görecektir. Bu yüzden de bir kaba ihtiyaç duyar.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe