Sabahları Uyandığınızda Bunları Asla Yapmayın!


sabahları uyandığınızda

Sabah rutininiz tüm gününüzü etkiliyor. Gün içinde enerjik ya da durgun olmanıza neden oluyor. O yüzden sabahları uyandığınızda bunları asla yapmayın.

Hepimiz sabahları uyandığımızda farklı şeyler yaparız. Yine de hatalarımız aynı olabilir. Günümüzün nasıl başladığı çok önemlidir. Yaptıklarımız gün içindeki tüm aktivitelerimizi etkileyebilir. Bu da yapacağımız işleri etkiler. Daha güzel ve verimli bir gün geçirebilmeniz için tavsiyelerimize dikkat etmenizi öneririz! Umarız haftanız bu “yapmadıklarınızla” daha iyi geçer!

1- Alarm Ertelemek

Herkesin yetişmesi gereken bir yer vardır. Kimi zaman yeteri kadar uykumuzu alamayız kimi zaman çok yorgun oluruz. Bunlardan dolayı çalan alarm bize eziyet gibi gelir. Ne yaparız? Erteleriz. O an ki uyku bize ne kadar tatlı gelse de bunu yapmayı acilen kesmeniz gerekiyor. Bir kez uykunuz kesildiğinde ve tekrar uykuya çok kısa bir süre içinde daldığınızda REM dediğimiz uyku düzeni mahvoluyor. Tekrar tekrar uykunuzu bölerek aslında kendinizi daha çok yormuş oluyorsunuz. Bunu engellemek için uyuyarak kullanacağınız o beş dakikayı esneme hareketleriyle doldurabilirsiniz. Kaslarınızı rahatlatmak açısından da iyi olacaktır.

sabahları uyandığınızda

2-Hemen Telefona Sarılmayın

Bir çok araştırmanın da bildirdiği üzere direkt telefon ekranımıza sarılmamız çok yanlıştır. Gözlerinizi açar açmaz telefonunuzda karşılaştığınız şeyler ruh halinizi sandığınızın tersine iyi etkilemiyor. Saatlerdir kapalı olan gözünüzün aniden maruz kaldığı ışık zaten sizi yormaya başlıyor bile. Bunun yerine içeceğiniz bir bardak su çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

sabahları uyandığınızda

3-Yatağı Dağınık Bırakmak

Her ne kadar akşam bozacağımız yatağı her sabah yeniden toplamak çok zor gelse de, psikolojimize olan olumlu etkisini öğrendiğinizde fikriniz değişebilir. Çok daha planlı ve programlı bir güne başlamış oluyorsunuz. Dağınık bir yatağı arkanızda bırakmak bilinçaltınızı da yatağınız gibi karmaşık bırakmanıza sebep oluyor. Uyandığınızda 5 dakika boyunca odanızı havalandırmanız yatağınızdaki tozların da olabildiğince gitmesine neden olacaktır.

sabahları uyandığınızda

4-Kahveyle Uyanmak

Vücut sabahları çok daha kortizon salgılar. Özellikle uyanır uyanmaz. Bu zaman diliminde kahve içmek önerilmez. Biraz daha sabredebilirseniz kafeinizi daha geç aldığınız için enerjiniz gün içinde daha dengeli olur.

sabahları uyandığınızda

5-Karanlıkta Kalmaya Devam Etmek

Uyanır uyanmaz gün ışığına hazır hissetmeyebiliriz. Ancak vücut saatimiz de yaşadığımız yerin saatine göre kendini programlar. Bu yüzden uyandığınızda, vücudun ihtiyacını ona vermelisiniz ve yatağınızdan kalkıp güneşi selamlamalısınız.

sabahları uyandığınızda

6-Sabah Yaptıklarınızı Rutin Haline Getirin

İster kıyafet seçmek olsun ister kahvaltınızı hazırlamak. Bunlara karar vermek için çok zaman harcıyorsanız bunu acilen değiştirin. Her sabah kafanızı yoran şeyi rutin haline getirirseniz enerjiniz gün içine saklı kalacak ve evden çıktığınızda kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz.

sabahları uyandığınızda

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.