Çamaşır yumuşatıcı neredeyse her evin vazgeçilmezi haline geldi. Ancak öyle zararları var ki, öğrenince bir daha kullanmayacaksınız.

Çamaşır yumuşatıcılar özellikle ısıtıldığı zaman, mesela terlemeyle veya aktif bir hayat tarzında nahoş kokular verebilen sentetik kimyasalların kokusunu saklamak için icat edilmiştir. Bu kimyasallar ayrıca statik yapışkanlığı azaltmak üzere tasarlanmışlardır. Yani adı gibi yumuşatmazlar. Özellikle spor kıyafetlere zarar veren yumuşatıcılar kumaşların nemi emme ve nefes alma özelliğine zarar verir.

İÇERDİĞİ KİMYASALLAR CİDDİ ZARARLI

Yumuşatıcılar özellikle verdikleri kokular nedeniyle yıllar içinde ev hanımlarının vazgeçilmezi haline geldi. Ancak çamaşırların bu kadar güzel kokması için yumuşatıcının içine birtakım kimyasallar katıldığı da bir gerçek.  O kimyasallar hem direkt cilde temas ederek, hem de solunum yoluyla insana zarar veriyor. Özellikle de kloroform, etanol, benzin alkol içeren yumuşatıcılar merkezi sinir sistemini etkiliyor. Pentan adlı madde ise solunduğunda ciddi zarar veriyor.

KENDİ YUMUŞATICINI KENDİN YAP

Sirkeli Yumuşatıcı için Malzemeler:

  • 2 litre beyaz sirke ya da elma sirkesi
  • 30- 40 damla esansiyel uçucu yağ

Nasıl Yapılır:

Sirke ve uçucu yağı iyice karıştırın. Boş bir şişede bu karışımı ağzı kapalı olarak saklayın. Her karışımdan önce çalkalayıp, makinenin yumuşatıcı gözüne yarım su bardağı ekleyin.

Karbonatlı Çamaşır Yumuşatıcısı

Karbonat olarak bilinen sodyum bikarbonat yemeklerde kullandığımız karbonatla aynı şeydir. Suyu alkali hale getiren karbonat çamaşırların da yumuşak kalmasını sağlar.

Malzemeler:

  • Sodyum bikarbonat
  • Uçucu Esansiyel Yağ

Uygulama:

  1. Yarım su bardağı karbonatı su ile eriterek çamaşır makinenizin yumuşatıcı gözüne ekleyin.
  2. Koku vermek isterseniz 3-4 damla uçucu esansiyel yağ kullanabilirsiniz.