Sağlıklı Bir Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır?


sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi

Sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi çocuğun gelişiminde oldukça etkili bir rol oynar. Bu ilişki türü çocuğun yetişkin olduğunda nasıl bir kişiliğe sahip olacağını önemli ölçüde belirler.

Çocuğun kurduğu ilk ilişki annesiyledir ve hayatında kuracağı diğer ilişkilerin nasıl olacağı da anneyle ilişkisine göre şekil alır. Çocuğun annesiyle kurduğu sevgi, saygı ve güven içeren ilişki ileride sağlam ilişkiler kurabilmesi için ona ortam hazırlar. Sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi ilk olarak doğumla başlar, bebek doğduğu andan itibaren çevresindekilerle iletişim kurmaktadır. Bu dönemde iletişim kurma yolu daha çok hisler ve yüz ifadeleriyledir.

sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi

Sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi kurmak için yaşamın ilk yıllarında bebekle güven dolu, sevgi temelli, duygusal bir yakınlık gerekir. Bu yakınlık daha sonra çocukluk döneminde de devam etmeli ve anne çocuğun ihtiyaçlarına yanıt vermelidir. Hem fiziksel hem duygusal ihtiyaçlarına yanıt alan çocuk kendini değerli ve sevilen biri olarak görür. Annesi tarafından desteklenen, sevgi ve şefkat gören çocuk sağlam bir kişilik oluşturabilir.

Annenin çocuğa olan davranışlarının tutarlı olması oldukça önemlidir. Sevgi ve şefkatin yanında sınırların ve kuralların belirlenmesi de sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi için gereklidir. Bu konuda demokratik bir tutum sergilemek ve dengeli olmak çocuk için olumlu etki edecektir.

Anne Çocuk İlişkisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fazla korumacı bir tutum sergilemek çocuğun gelişimi için zararlı olabilir. Özellikle kaygılı annelerin yaptığı gibi, aşırı korumacı davranıldığında çocuğun problem çözme becerisini kullanmasına izin verilmemiş olur.

Çocuğu olası tehlikelerden korumak elbette normaldir. Ancak sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi için karşılaştığı her soruna müdahale etmemek ve bazı şeyleri kendi kendine çözmesine izin vermek sağlıklıdır.

sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi

Çocuğun bağımsızlığına izin verilmesi gerekir. Bir çocuğun sürekli düşmesini engellemeye çalışmak yerine düşmesine izin vermek onun kalkmayı da öğrenmesini sağlar. Aşırı korumacı bir tutumla büyüyen çocukların ileride özgüven eksikliği yaşayan ve kaygılı yetişkinler olma ihtimalleri yüksektir.

Çocuğa sorumluluk bilinci kazandırmak sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi için oldukça önemlidir. Çocuğun yapması gereken sorumlulukları anne üzerine almamalıdır. Örneğin okul ödevlerini yapmak çocuğun kendi sorumluluğudur ve anne bu alana müdahale etmemelidir. Elbette ihtiyacı varsa çocuğa ufak yardımlarda bulunabilir ama baştan sona ödevini yapmak çocuğun sorumluluk duygusu kazanmasına engel olur.

Sağlıklı Bir Anne Çocuk İlişkisi

Sorumluluk bilinci kazandırmada en etkili yöntemlerden biri de çocuğa rol model olmaktır. Çocuğun çöp kutusuna çöp atması ya da masada tabağını kaldırması isteniyorsa anne de bu davranışları sergileyerek ona iyi bir örnek olabilir.

Sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi kurmakta kararlı olmak da dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Özellikle çocuklar için sınır belirlenirken evet denilen bir şeye daha sonra hayır demek onlarda kafa karışıklığına yol açacaktır. Çocukların kuralları tam olarak anlayabilmeleri için kararlı ve net olmak önemlidir.

Sağlıklı Bir Anne Çocuk İlişkisi

Sağlıklı Bir Anne Çocuk İlişkisi İçin İletişim Önemlidir

Çocukla etkili bir iletişim kurmak onun sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkı sağlayacaktır. Çocukla iletişim kurarken annenin mimiklerini ve beden dilini kullanması önemlidir. Kullanılan dil çocuğa uygun olmalıdır.

Yumuşak bir ses tonu, sade bir dil ve güler yüz çocukla iletişim kurmayı kolaylaştıracaktır. Çocuğun anlattıklarını ilgili bir şekilde dinlemek ve başka bir işle uğraşmamak, göz teması kurmak, çocukla aynı hizada olmak ve içtenlik çocukla iletişim kurarken dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Kendi duygu ve düşüncelerini ifade edebilmesi için çocuğa güvenli bir ortam hazırlamak gerekir. Bunun için çocuğu yargılamamak ve anlayışlı bir yaklaşım sergilemek etkili olur. Kendisini rahat bir şekilde ifade etmesi aynı zamanda çocuğa özgüven kazandıracaktır.

Sağlıklı Bir Anne Çocuk İlişkisi

Çocuğa sağlıklı bir davranış kazandırılmak istendiğinde, anne çocuğun o davranışı neden yapması gerektiğini, çocuktan neden bunu istediğini uygun bir dille anlatmalıdır. Eğer yanlış bir davranış konusunda anne çocuğu uyarmak istiyorsa öncelikle çocuğun olumlu davranışlarından bahsedebilir. Böylece çocuk her davranışının yanlış olmadığının bilincinde olacaktır.

Sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi için anne çocuğa olan sevgisini dile getirmelidir. Sevilen bir çocuk diğer ilişkilerinde de sevgisini ifade etmekte zorlanmayacaktır. Çocuk yardım ettiğinde annenin ona teşekkür etmesi, doğru bir davranışı karşısında tebrik etmesi, anne yanlış bir davranışta bulunduysa özür dilemesi iletişimi güçlendirecektir. Çocukla sağlıklı, güçlü bir iletişim kurulması da sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi geliştirebilmek için oldukça önemlidir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.