Usta Aşçıların Mutfak Sırları, Lezzet Artıran Püf Noktalar


Usta Aşçıların Mutfak Sırları

Mutfakta kullanılabilecek birçok püf nokta vardır ve mutfakta daha kusursuz olmak için usta aşçıların mutfak sırlarını öğrenmek, bilmek ve uygulamak önemlidir. Bu şekilde sizde mutfakta daha uzmanlaşmış ve temiz işler çıkartabilirsiniz. Yemeklerinizin daha lezzetli olması veya yapılan bazı hatalardan geri dönmek için bu püf noktalara gelin birlikte bakalım.

Usta Aşçıların Mutfak Sırları

Mutfak Sırları ve Mutfak Hileleri

Mutfakta kullanılabilecek birçok sır ve püf nokta vardır. Bunları kullanarak daha hızlı, daha kolay ve daha kaliteli yemekler ortaya çıkarabilirsiniz. Bu püf noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Eğer soğanı keserken gözlerinizin yanmasını istemiyorsanız ve daha rahat bir kesim istiyorsanız soğanları kesmeden önce buzdolabında 15 dakika kadar bekletebilirsiniz. Bu sayede gözleriniz yanmadan ve yaşarmadan soğanlarınızı kesebilirsiniz.
 • Özellikle haşlanmış yumurtalarınızı daha rahat soymak isterseniz haşlanma sürecinde bir dilim limon katabilirsiniz. Bu sayede yumurtalarınız çok daha hızlı soyulacaktır. Bu tarz usta aşçıların mutfak sırları sayesinde zaman kazanabilirsiniz.

Usta Aşçıların Mutfak Sırları

 • Sarımsakları soyarken daha kolay soyabilmek için yaklaşık 15-20 saniye mikrodalga da bekletebilirsiniz. Çıkarttığınızda hem kabukları daha kolay soyulacaktır hem de yemeğe tadını daha net verecektir.
 • Dolma biber seçimi yapacağınız dolmanın lezzetini belirleyen en önemli etkendir. Bu yüzden dolma biber seçimi çok önemlidir. Seçerken bu yüzden 4 yumrulu dişi biberleri seçmelisiniz. Bu tarz lezzet artıran püf noktalar ile sizde 1-0 öne geçebilir ve lezzetli yemekler ortaya çıkarabilirsiniz.

Usta Aşçıların Mutfak Sırları

Lezzet Arttıran Püf Noktalar

Lezzet arttıran birçok ufak tüyo ve püf nokta vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Özellikle baharat kullanımı ülkemizde çok yaygın. Fakat kullanılan baharatlar tadını bazen tam manasıyla veremeyebiliyor veya kullanımda aşırıya kaçabiliyoruz. Bu yüzden baharatları kullanmadan önce ufak bir tavada kısa bir süre ısıtarak az baharatla çok baharat lezzetini ön plana çıkarabilirsiniz. Bu yöntem usta aşçıların mutfak sırları arasındadır ve aşçılar bu yöntemi gerektiğinde kullanırlar.

Usta Aşçıların Mutfak Sırları

 • Yaptığınız sos ve çorbalarda eğer tuzu fazla kaçırırsanız bazı yöntemler ile bu durumun önüne geçebilirsiniz. Öncelikle süt kullanarak tuzun yoğunluğunu azaltabilirsiniz. Ya da küp şeker ya da toz şeker ile tuzun yoğunluğunu ve etkisini azaltabilirsiniz. Tuzun önüne geçmenin bir diğer yolu da soyulmuş yarım patatesi çorbanın içerisinde bir süre bekletebilirsiniz.
 • Özellikle et ve et ürünlerinin genelinde özellikle marinasyon sürecinde lezzet artıran püf noktalar çok sık karşımıza çıkmaktadır. Bunlar aynı zamanda usta aşçıların mutfak sırları arasındadır. Öncelikle marinasyonda Ayçiçek yağından olabildiğince kaçınmalısınız. Çünkü Ayçiçek yağı etin gözeneklerini kapatarak hava almasını engeller. Bundan dolayı zeytinyağı kullanmalısınız.
 • Yine et ve et ürünlerinde kullanılan ve usta aşçıların mutfak sırları arasında olan birkaç yöntem daha vardır. Özellikle fırın içinde yapacağınız et ürünlerinde fırına bir tencere su ekleyerek suyun buharı ile birlikte daha yumuşak etler elde edebilirsiniz. Bunun dışında özellikle kıyma ile köfte yapımında dikkat etmeniz gereken şeyler arasında yaptığınız köftelerin ortasında bir çukurluk bırakmaktır. Bu sayede sulu köfteler elde edebilirsiniz.

Usta Aşçıların Mutfak Sırları

Kolaylık Sağlayan Püf Noktalar

Mutfak içinde usta aşçıların mutfak sırları ve lezzet artıran püf noktalar dışında kolaylık sağlayan birçok püf noktada vardır. Bunlardan başlıca olanlar şu şekildedir.

 • Özellikle yemekleri uzun süreli unutmanız sonucu ya da sütü uzun süreli unutmanız sonucunda taşmalar olabiliyor. Bu taşmaların önüne tahtanın hidrofobik özelliği sayesinde geçebilirsiniz. Pişen yemeğin, sütün üstüne koyduğunuz tahta bir kaşık sayesinde taşma durumlarının önüne geçebilirsiniz.

Usta Aşçıların Mutfak Sırları

 • Özellikle kurabiye yapımlarında hazırladığınız hamuru oda sıcaklığında dinlendirmek yerine 10-15 dakika buzdolabında bekleterek hem dağılmayan hem de daha kolay şekil alan bir harç elde edebilirsiniz.
 • Patates kızartmalarını daha kolay ve hızlı şekilde çıtır bir hale getirmek istiyorsanız usta aşçıların mutfak sırları sizlere yardımcı olabilir. Öncelikle patatesi düşük ısıda kızartıp sonrasında oda sıcaklığında bir süre bekletmelisiniz. Bekletilen patatesleri kızgın yağda kızartarak daha çıtır ve çocuklarınızın daha çok seveceği patatesler elde edebilirsiniz.
 • Özellikle patlıcan yemeklerinde çoğu kişi patlıcanı fazla yağ çekmesinden şikayetçidir. Bu durumun önüne de rahatlıkla geçebilirsiniz. Bunun için patlıcanı kızartmadan önce tuzlu suda 5 dakika kadar bekletmelisiniz. Bu sayede kızarırken fazla yağ çekmez ve yemesi daha keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

Siz de usta aşçıların yemek sırlarını uygulayarak kendi mutfağınızda harikalar yaratabilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.