Kemik Erimesini Azaltan Meyve!


kemik erimesini azaltan

Kemik erimesi kadınlarda ilerleyen yaşlarda çok fazla görülen bir sağlık problemidir. Ancak aklınıza hiç gelmeyecek bir meyve kemik erimesine iyi geliyor. 

Menapoz döneminde olan kadınların en büyük problemi kerik erimesidir. Kemik erimesinde yani osteoporoza yakalanmamak ya da azaltmak için size süt içmenizi önerirler. Oysa İsveç’ de yapılan bir araştırmaya göre günde 3 bardaktan fazla süt içenlerde kemik kırıklarının daha çok görüldüğü belirlenmiştir.

British Journal of Medicine’ de yayınlanan başka bir araştırmaya göre sağlam kemiklere sahip olmak için sütten daha tesirli bir yiyecek var: Araştırmaya göre erik kurusunun kemik kaybını önlemede ve gidermede çok faydalı olduğu ortaya çıktı.

ÇALIŞMA MENOPOZ DÖNEMİNDEKİ KADINLARDA YAPILDI

Çalışma, menopozu üzerinden 1 ile 10 yıl geçen, hormon tedavisi görmeyen ve kemik metabolizmasını etkileyebilecek başka herhangi bir ilaç kullanmayan 236 kadın üzerinde gerçekleştirildi. Bunlar arasından uygun olan 160 kadın rastgele iki gruba ayrıldı; bir gruba günde 100 gram erik kurusu verildi, diğerine ise elma…

Kadınlar günde 500 mg kalsiyum ve 400 Ü D vitamini de alıyordu.

Araştırmanın başı ve sonunda katılımcıların bel omuru, ön kol, kalça ve tüm vücut kemik mineral dansitesi ve başlangıçta 3, 6 ve 12 ay sonra kemik biyo-belirteçleri ölçüldü.

ERİK KURUSU YİYENLERDE ANLAMLI ARTIŞ

Ön kol ve omurgada BMD’ nin erik kurusu yiyenlerde elma yiyen gruba göre anlamlı miktarda arttığı ortaya çıktı. Başlangıç değerleriyle kıyaslandığında kemik-spesifik alkalen fosfataz ve tartarat dirençli asit fosfataz-5b dâhil kemik dönüşüm biyo-belirteçlerinin sadece erik kurusu verilen grupta bulunanlarda anlamlı derecede azaldığı tespit edildi.

Araştırmacılar bu sonuçları, erik kurusunun menopoz sonrası kadınlarda BMD’ yi kısmen kemik dönüşümünü baskılayarak düzelttiği şeklinde yorumladı.

ERİK NEDEN FAYDALI

Erik, kemik oluşumunda önemli olan eser minerallerden olan bor ve bakırdan zengin bir meyvedir. Basit şekerlerden zengin olmakla beraber fazla lif ihtiva ettiği için kan şekerini hemen yükseltmez yani gisemik endeksi düşüktür.

Erikte A ve K vitaminleri de bulunur ve 100 gram erikte 240 kalori vardır.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.