Hangi Leke Nasıl Çıkar Öğrenmek İster Misiniz?


Leke Nasıl Çıkar

Lekeler baş belası olabilir ve eşyalarımızı mahvedebilirler. Üst üste yıkasanız bile kurtulamazsınız. Bu yüzden pratik bir şekilde neyin neye iyi geldiğini bilirseniz hızlıca her türlü kirden kurtulabilirsiniz. Eşyalarınız hep istediğiniz gibi olur. Sizin için hangi leke nasıl çıkar, araştırdık. Buyurun:

Kahve

Biraz su kaynatın ve lekelenmiş kumaşı bir kase üzerinde gerin. Suyu biraz uzaktan tam lekenin üzerine dökün. Eğer kahve sütlüyse suya yağ çözücü de ekleyin. Eğer şekerliyse önden bir leke çıkarıcı sabunla yıkayın.

Leke Nasıl Çıkar

Meyve Suyu

250 gram suya 1 yemek sabun dökün. Bu karışımı lekenin üzerinde dağıtın. Bu işe yaramazsa beyaz sıcak havlu kullanarak amonyaklı suyu lekeye yedirin.

Leke Nasıl Çıkar

Şarap

Kırmızı şarap için, lekenin üzerini tuzla kapatın. Daha sonra su kaynatın ve kabın üzerinde kumaşı gerip dikkatlice lekenin üzerine dökün. Beyaz şarap için, soğuk suyla lekenin üzerinden geçin ve meyve suyunda kullandığınız sabun karışımını uygulayın. Son olarak gündelik kullandığınız deterjanlardan birini üzerine bastırın. İçindeki enzimler yardımcı olacaktır.

Leke Nasıl Çıkar

Çikolata

Son parçaya kadar kazıyıp çıkartın. Sabunlu karışım ve deterjanla son dokunuşları yapın.

Leke Nasıl Çıkar

Evcil Hayvan Dışkısı

Deterjan kullanarak üzerini silin. Bastırın ve 15 dakika boyunca bekletin. Lekenin geçtiğinden emin olmadan sakın çamaşır makinesine veya kurutucuya atmayın. Hem teknolojik aletinize zarar verebilir hem de kokacaktır.

Leke Nasıl Çıkar

Ruj

Saç spreyini lekenin üzerine püskürtün ve 10 dakika bekletin. Islak bir havluyla spreyi de lekeyi de silin.

Leke Nasıl Çıkar

Oje

Lekeyi beyaz temiz kağıt havluların üzerine yerleştirin. Yani lekenin arkası dönük olsun. Eğer halıysa kağıt havluları üzerine kapatın. Asetonu üzerine dökün. Bol bol kağıt havluları değiştirerek devam edin. Daha sonra soğuk suda bekletin.

Leke Nasıl Çıkar

Fondöten

Pamuğa tuvalet ispirtosu dökün ve bunu kullanarak çıkartmaya çalışın. Ne kadar gerekli gördüyseniz o kadar tekrar edin.

Leke Nasıl Çıkar

Çim

Deterjan veya sabunla sildikten sonra bekletin ve kullanmadığınız bir diş fırçasıyla inatçı lekelerin üzerinden geçmeye devam edin.

Leke Nasıl Çıkar

Çamur

Leke kuruduktan sonra çok ağır olmayan bir deterjanı suyla karıştırarak temizlemeye başlayın. Hatta etrafı köpük yapın. Yıkayın. Yıkadıktan sonra hala leke varsa, beyaz sirke ve su karışımını kullanarak devam edin.

Leke Nasıl Çıkar

Mürekkep

Etrafını vazelinle kaplayarak daha fazla yayılmasını önleyin. Daha sonra tuvalet ispirtosunu diş fırçası kullanarak üzerinde gezdirin. Hava alan bir yerde bu işlemi yapın ve bir pamuğa ispirto dökerek silmeye devam edin. Kurumaya bırakın. Daha sonra tekrar sabunlu su ile temizleyin.

Leke Nasıl Çıkar

Boya

Süngeri sıcak su ile ıslatıp deterjanı dökün. Lekeyi oluşturan boya kalınlaşana kadar üzerini silin. Her çıkabilecek boyayı aldıktan sonra aynı işlemi tekrarlayın. Süngerle, boyayı kopart, tekrar süngerle…

Leke Nasıl Çıkar

Ketçap ve Domates

Tüm parçaları toplayın. Nemli bir havluyla sabun ve su ikilisini bastırmaya başlayın. Bu işe yaramazsa beyaz sirke kullanın.

 

Leke Nasıl Çıkar


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe