Şekersiz Tatlı: İncir Uyutması (İncir Telemesi)


Muhteşem Fotoğraflar Nasıl Çekiliyor

İncir Uyutması (İncir Telemesi) incirin sütü mayalamasıyla oluşan bir tatlıdır. Sadece 3 malzemeden oluşur ve bu malzemelerin içinde şeker yoktur 🙂

Ülkemizin geleneksel lezzetlerinden biri olan İncir Uyutması (İncir Telemesi) lezzetini incirden alıyor. Şekersiz ve meyveli bir tatlı olduğu için “hafif tatlı” olarak değerlendirilebilecek bu tatlının 275 gramı 350 kaloridir.

İncir Uyutması (İncir Telemesi)
GEREKLİ MALZEME

7 adet kuru incir

2,5 su bardağı süt

Dövülmüş fıstık, ceviz ya da fındık (üzeri için)

NASIL YAPILIR?

  1. Kuru incirleri yıkayın. Eğer sertse sıcak suda biraz bekletip yumuşamasını sağlayın. Saplarını kesip incirleri küçük küçük doğrayın.
  2. Sütü ısıtın. (Yoğurt mayalarkenki sıcaklığa kadar ısıtmanız gerekiyor. Yani serçe parmağınızı süte batırdığında yakmayacak
  3. Sütün içine incirleri ekleyin ve el blendırıyla parçalayın. İncirlerin iyice parçalanmasına dikkat edin.
  4. Tatlıyı tek kişilik kuplara koyun. (Tatlıyı büyük kaplarda yaparsanız, yedikten sonra kalan parça sulanıyor. O yüzden tek kişilik kaplarda hazırlamak gerekiyor)
  5. Her bir kupun üzerine fıstık, ceviz ya da fındık koyun. Hafifçe bastırıp içine geçmesini sağlayın.
  6. Kupları bir tepsiye koyup üstlerine streç film geçirdikten sonra, hepsinin üzerine bir mutfak havlusu koyup 3 saat oda sıcaklığında mayalanmaya bırakın.
  7. Mayalandıktan sonra buzdolabında soğutun.
  8. Soğuk olarak servis yapın.

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.