Hemen hemen herkesin hayatının bir noktası diyet ile buluşmuştur. Bu diyetle beraber gelen zayıflama sürecinin çok daha hızlı ilerlemesini sağlamak için bazı uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamalara detox adı verilir. Zayıflama sürecindeki herkes kendine ve kilolarına özel bir detox programı hazırlamalıdır. Vücudunuz zararlı toksinlerden arınarak kilo vermeniz hem daha hızlı ilerler hem de daha sağlıklı olur. Ayrıca vücudunuzun toksinlerden arınması da zayıflama sürecinin başarılı bir şekilde hedefe ulaşmasını sağlar.

Toksinler Vücuda Nasıl Yerleşir?

Toksinler herkesin vücudunda bulunabilir ve oldukça kolay bir şekilde vücuda girebilmektedir. Günlük yaşamınızda bunlar kolaylıkla yaşanabiliyor. Mesela; sigara içtiğinizde, mangaldaki eti yediğinizde, dışarıdaki kirli havayı soluduğunuzda, güneşe çok uzun süre maruz kaldığınızda… Bu gibi günlük hayatınızın içerisinde olan olaylar sonucunda toksinler vücudunuza kolaylıkla yerleşebilmektedir. Yani kısacası bir şey yapmanıza gerek kalmadan sadece nefes alıp verirken bile toksinler vücudunuza kolayca yerleşebilmektedir.

Detoxu Kimlerin Uygulaması Doğrudur?

Detox programları kişinin kilosuna, yaşamına, yaşına kısacası kişinin kendi hayatına programlanmış olmalıdır. O yüzden kişiye özeldir ve internetten bulup da herkesin övdüğü o programları uygulamamalısınız. Uygulamakta bir sakınca görmeseniz dahi bu detox programını uygulamadan önce diyetisyeninize mutlaka danışmalısınız. Öncelikli olarak detox uygulamanız için sağlığınızın yerinde olması gerekmektedir. Detox bir ilaç değildir o yüzden sigara ve alkol kullansanız da fast food tarzı hazır yiyecekler ile beslenseniz de deetox programı uygulayabilirsiniz. Fakat bazı kişilerin detox programı uygulamaması gerekmektedir. Hamileler, emziren anneler, yaşlı ve sağlığı yerinde olmayan kişiler, ergenlik dönemindeki çocuklar, bağışıklığı güçlü olmayan ve kronik hasta olan kişiler detox programlarını asla uygulamamalıdırlar.

Detox Programı Nasıl Olmalıdır?

Detoxun amacı vücudunuzdaki zararlı maddeleri uzaklaştırarak toksinlerin vücudunuzdan atılmasını sağlamaktır. O yüzden detox yaparken aynı zamanda besin olarak aldığınız zararlı maddeleri kendi imkanlarınız ile vücudunuzdan uzak tutmak sizin yararınıza olacaktır. detoxun ana maddesi meyve ve sebzelerdir. Olabildiğince sık bir tüketim yapmalısınız. Mangal gibi zararlı dumanların maruz kaldığı yiyecekleri yemekten uzak durmalısınız. Ayrıca bol bir şekilde de su tüketmelisiniz. Günde en az  lt su içmelisiniz.