Bulgurlu Enfes Salata Tarifi


Salata

Bulgur vücudumuz için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. O yüzden sık bir şekilde tüketilmesinde fayda vardır. Sadece pilav olarak değil başka çeşitlere de dönüştürerek kullanabilirsiniz. Öğünlerinizi bulgur ile lezzetlendirerek daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bulgur tam anlamıyla bir protein deposudur. Kolesterol hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bulgurda kolesterol oranı sıfırdır.

Besin emilimi oldukça hızlı olduğu için bulgur kabız olmanızı engelleyerek bağırsak kanserine yakalanma riskinizi de en minimuma düşürür. Ayrıca herkesçe bilinmeyen bir özelliği daha vardır. Bulgur radyasyonu emmez ve radyasyona karşı dayanıklıdır. Bu yüzden bazı ülkeler nükleer savaşlarda hem askeri hem de sivil amaçlı bulguru stoklarlar. Bulgur salatası oldukça sağlıklı bir öğündür. Evdeki malzemelerle kolaylıkla yapabilirsiniz. İçerisine eklemek istediğiniz malzemeleri ekleyebilir çıkarmak istediklerinizi ise çıkarabilirsiniz. Tamamen sizin damak zevkinize bağlıdır.

Salata

4 Kişilik Bulgur Salatası Tarifi

  • 1 su bardağı pilavlık kalın bulgur
  • 1 çay bardağı haşlanmış mısır
  • 1 ufak kâse maydanoz ya da dereotu
  • 8-10 adet kornişon turşusu
  • 2-3 adet közlenmiş kırmızı kapya biber
  • 1 su bardağı kadar ayıklanmış nar
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 3-4 su bardağı sıcak su
  • Yeteri kadar tuz
  • Limon, limon suyu veya isteğe göre nar ekşisi

Bulgur Salatasının Hazırlanışı

Öncelikli olarak bulguru geniş bir tencereye koyun. Tencereniz biraz bulgurun ölçüsüne göre geniş olmalıdır ki bulgurunuz rahat haşlansın. Çünkü bulgur haşlanırken şişecektir. Daha sonra suyu ekleyerek orta derecede yanan ateşe koyun. Tuzunu da ekleyerek haşlamaya bırakın. Bulgurunuzu arada kontrol edin. Eğer yumuşamışsa altını kapatabilirsiniz. Daha sonra suda fazla bekletmeden suyunu süzerek bulgurları soğumaya bırakın. Bulgurunuz bir köşede soğurken, siz de bir kenarda salatanın kalan malzemelerini hazırlayabilirsiniz. Kornişon turşuları küçük küçük doğrayın.

Daha sonra fazla ezilmesine müsaade etmeden közlenmiş kapya biberleri de doğrayın. Maydanoz ya da dereotu hangisini kullanacaksanız ince ince kıyın. Salatayı karıştırırken sorun yaşamamak için derin bir kap alın. İçerisine soğumuş bulgurlarınızı, mısırı, doğradığınız turşu ve biberleri, kıydığınız maydanoz ve dereotunu bir de nar tanelerini koyun. Daha sonra üzerine sıvı yağ ve damak tadınıza göre nar ekşisi ya da limonu ekleyerek güzelce karıştırın. Afiyet olsun.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.