14 Şubat Sevgililer Günü Hakkında Bilinmeyenler


Sevgililer Günü

14 Şubat Sevgililer Günü Hakkında Bilinmeyenler

Sevgililer günü aşkın doruklarda yaşandığı,  çiftlerin sevdiği yalnızlarında pek hoşlanmadığı bir gün olarak her yıl 14 Şubatta kutlanıyor.

Nerden çıkmış gelmiş bu gün birlikte bir tarihçesine bakalım dedik:

Sevgililer günü Aziz Valentine’nin 3. Yüzyılda kıymış olduğu gizli nikâhlara dayanıyor. Neden gizli gizli nikâh kıydı bu adam derseniz de o sorunun cevabı da şöyle;

Dönemin Roma imparatoru 2. Cladius ordusunun daha güçlü olması için genç erkeklerin evlenmesini yasaklıyor.  Evliliğin genç erkeklere güç kaybettirdiğini düşünüyor. Ancak Aziz Valentine bu yasakların karşısında durarak genç âşıkları gizli nikâh törenlerinde evlendirmeye devam ediyor.

Tabii ki bu sır çok uzun zaman saklı kalamıyor ve Aziz Valentine yakalanıyor. Milattan sonra 270 ‘te ihanet kabul edilen bu davranışının karşılığında idam ediliyor

İdam Günü

Aziz Valentine ‘nin idam günü miladi olarak 14 Şubat’a denk geldiği için sevgiler- âşıklar günü olarak o zamandan bu zamana kadar anma gününden evrilerek bugünkü sevgililer gününün şeklini alıyor.

Sevgililer günü de neymiş diyen çiftlerin içi rahat olsun, bu günü Aziz Valentine’nin ruhuna dua ederek geçirmeyi de tercih edebilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.