İnfaz yasası değiştirildi. Tam 38 bin kişi cezaevinden çıkacak. Peki bunların arasında Deniz Seki var mı? Avukatı açıklama yaptı.

671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Resmi Gazete’de yer almasının ardından 38 bin kişi hapisten çıkacak. Söz konusu düzenleme sonrası, hapishaneden çıkıp çıkmayacağı en çok merak edilen isim Deniz Seki oldu. Sanatçı Deniz Seki ile ilgili durumu avukatı açıkladı.

DENİZ SEKİ YARARLANAMIYOR

Seki’nin avukatı Naim Karakaya, twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

*671 sayılı KHK ile şartlı salıvermeden önceki denetimli serbestlik 1 yıldan 2 yıla çıktı. Şartlı salıvermedeki oran da üçte ikiden yarıya indi(1)*KHK, hükümlüler arasında eşitlik ilkesine aykırı gayriadil bir ayırım yaptı. Sanatçı Deniz Seki bu KHK dan istifade edemiyor.

UYUŞTURUCU TİCARETİ YAPANLAR KAPSAM DIŞI

Seki’nin bu düzenlemeden yararlanamamasının sebebi ‘uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti’ yapan kişilerin kapsam dışında bırakılması…

HÜKÜMLÜLER ARASINDA AYRIM YAPMAK GAYRİ ADİLDİR

Hapishanede’den çıkamayacağının anlaşılması üzerine Seki’nin avukatı yazılı bir açıklama yaptı ve açıklamada “Bu durum üzerine Deniz Seki cephesinden açıklama geldi. Açıklamada şöyle denildi. “671 sayılı KHK ile çıkarılan denetimli serbestlik ve şartlı salıverme hükümleri yönünden hükümlüler arasında yaptığı ayırım gayriadildir” dedi ve bu tür uygulamaların bir toplumsal helalleşme olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

SEKİ’Yİ TUTUKLAYAN HAKİMLER DE TUTUKLANDI

Açıklamaya göre Deniz Seki’yi tutuklamaya sevk eden soruşturma savcısı, mahkumiyet kararına imza atan Ağır Ceza Mahkemesi üyelerinin üç hakimden ikisi, temyizi geri çeken duruşma savcısı, Yargıtay’da aleyhe oy kullanan iki üyenin de şu anda açığa alınıp tutuklandığı ortaya çıktı.

Seki’nin avukatı “Böyle gözönünde olan ve toplumun bir kesiminin sindirilmesi sonucunu doğuran bir yargılamada hiçbir sorun görmemek ve verilen kararın sadece dosya kapsamına göre verildiği sanılarak bu suç ve hükümlüleri özel olarak kapsam dışı bırakmak adalet duygusunu zedelemiştir. Anılan kararname, sıkışmış hukuk düzeninin gerçek bir mağduru olan ve adalet beklentisi içinde olan Deniz Seki’de hayal kırıklığı oluşturmuştur.Daha adil bir düzenlemenin beklentisi içerisindeyiz.” dedi.