Çocukların Beyin Gelişimi İçin Bu Fotoğraf Yeterli


yüzünün yarısını kaybeden kadın
ABD’de yapılan bir araştırmanın sonucuna göre ailesinden ilgi görmeyen çocukların beyinlerinin ilgi görenlere göre daha küçük olduğu tespit edildi. Yani çocukların beyin gelişimi için onlara sadece ilgi göstermek bile yeterli. 

Araştırma Teksas’taki Çocuk Hastanesi’nde yapıldı. Araştırmayı yapan Psikiyatri Bölümü’nde görevli Profesör Bruce D. Perry, ilgiyle büyüyen bir çocuk ile ilgisiz büyüyen bir çocuğun beyin gelişimi arasındaki farkı gözler önüne serdi.

3 YAŞINDAKİ İKİ ÇOCUĞUN BEYNİ

Perry, konuyla ilgili yayınladığı makalede çocukların yetişme tarzının beyin gelişimi için kilit rolde olduğunu yazdı. Bunu kanıtlamak için de ailesinin ilgisiyle büyüyen bir çocuk ile ilgisiz büyüyen 3 yaşındaki iki çocuğun beyin hareketlerini ve gelişimini gösteren tomografi sonuçlarını kullandı.

İLGİ GÖREN ÇOCUĞUN BEYNİ DAHA BÜYÜK

Perry, “Fotoğraflarda da görüldüğü gibi sol taraftaki beyin taraması, ailesinin ilgisiyle yetişen ortalama bir çocuk beyni… Sağ tarafta görülen taramada ise ailesiyle zaman geçirmeyen ve ailesinin ilgisini görmeyen bir çocuğun beyni var. Hatta bu çocuğun şiddet görmüş olabileceğini de tahmin ediyoruz. Bu taramalar sonucunda, gözle de görülebildiği gibi sağ taraftaki çocuğun beyni yaşıtına göre daha küçük” dedi.

İLGİ GÖRMEYEN ÇOCUK ALZHEİMER OLABİLİR

Perry, “Sağ taraftaki çocuğun beyninin yeteri kadar gelişmemesi gelecekte hastalıkların da habercisi. Bu durum genelde Alzheimer hastası olan yaşlı bireylerde görülür. Bu çocuğun hafıza sorunu yaşaması çok olası. Öte yandan bu çocuğun bağlanma sorunları ve sosyal olarak izole bir hayat sürmesi oldukça mümkün” şeklinde konuşarak ailelere uyarıda bulundu.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe