Çocuk Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Çocuk büyütürken dikkat edilmesi gerekenler

Çocuk büyütürken dikkat edilmesi gerekenler tüm anne-babalar tarafından merak edilir. Çocuklarımızı büyütmeyi boş bahçeleri düzenlemeye benzetebiliriz, bahçenizin toprağıyla, bitkisiyle ayrı ilgilenmeniz, çimenlerini düzenle sulamanız ve dadanan böcekleri uzak tutmanız gerekir. Ektiğiniz çiçeklerle, fidanlarla güzelleşir. Siz ne kadar ilgi ve sevgi gösterirseniz o bahçe, o çiçekler de o denli canlanır.

Mühim olan sabırlı olmanızdır, çünkü tohumlar bir günde yeşermez, çiçekler bir günde açmaz ve fidanlar bir günde ağaç olamaz. Sabretmeli ve sürecin tadını çıkarmalısınız. İşte çocuklarda bu bahçeler gibidirler onları anlayışla karşılamalı sorularına, anlamadıklarına, hatalarına şefkatle karşılık vermelisiniz çünkü bir çocuk sorarak, hata yaparak, deneyimleyerek dünyayı tanır.

Çocuk büyütürken dikkat edilmesi gerekenler

Onun içinde bulunduğu ortamı öğrenmesine yardımcı olmanız, kendini ve çevresini keşfetmesine destek olmanız gerekir. Sorularına karşı tepki alan bir çocuk merakını yitirir.

Hatalarına karşı öfkeyle karşılaşan bir çocuk tekrar denemekten korkar, anlamadıkları anlatılmayan bir çocuk öğrenemez. Tüm bunlar sonucunda da kendini geliştiremeyen, yönünü bulamayan, ilerleyemeyen bireyler oluşmuş olur. Peki, çocuk büyütürken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Çocuğunuza Doğru Yaklaşımda Bulunun

Bir çocuğu büyütmek emek ister her ne durumda olursa olsunlar bir anne ve bir baba çocuğuna sevgi ve şefkatle yaklaşmaları gerektiğini unutmamalıdırlar. Çocuk büyütürken dikkat edilmesi gerekenler arasında çocuğunuza vereceğiniz doğru ilgi ve sevgi elbette ilk sırada yer alır.

Gün içerisinde yaşadığınız problemleri, biriyle yaşadığınız bir anlaşmazlık durumunu, ters giden bir sorunu, yaşamın stresini ve bu tür etkenleri çocuğunuza yansıtmak yapabileceğiniz en büyük hatalardan birisidir. Öfke ve stresle karşılaşan ve sürekli bununla yetiştirilen çocuk kaçınılmaz olarak öfkeyle şekillenecektir. Okulda arkadaşlarıyla kavga etmesi yahut hocalarıyla tartışması, ağlama krizleri, bağırması olası muhtemel durumlardır.

Çocuk Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çünkü yersiz yere zan altında bırakılan çocuk aynı davranışı etrafındakilere gösterecektir. Dikkatle ve özenle yaklaşım gösterilmelidir. Her bireyin kendi düşünce yapısı olduğu gibi her çocuğun da kendi düşünce yapısı bulunur, çocuğun karakterini ve düşünce yapısını tanımak bir ebeveynin görevlerinden biridir.

Çocuk büyütürken dikkat edilmesi gerekenler noktasında ebeveynlerin hatalarından bir diğeri de sürekli olarak çocuğun hayatının her alanına müdahale etmeye çalışmalarıdır. Çocuğun her şeyini bilmeye çabalamak onun yerine karar almak ve onun kararlarına sürekli müdahale de bulunmak bireyin düşünme ve mantıkla karar verme becerisine engel olacağı gibi kendini çok kısıtlanmış hissederek stres ve bunalım yaşaması olasıdır.

Çocuk Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Çocuğun kendi kararlarına saygı duyulmalı gerçekten yanlış bir durum olası olduğunda sebebini açıklayarak nazikçe doğru yöne yönlendirilmelidir.
  • Örneğin sosyal yaşamı abartılmadan gözlenerek takip edilebilir ama pek de müdahale de bulunulmamalıdır.
  • Sonuç olarak çocuğun tamamen fikirlerini ve düşüncelerini ebeveynleri bilecek diye bir kural yok, onun özel alanına saygı duymalısınız.
  • Disiplin kötü bir şey gibi tanıtılmamalıdır bunun için şefkatli ve nazik bir yaklaşımla hareket edilmeli çocuğa zamanla ve sabırla öz disiplin bilinci kazandırılmalıdır.
  • Örneğin küçük ve eğlenceli görevler verilerek çocuğa sorumluluk bilinci kazandırılabilir. Bunlar başlarda sosyal aktivitelerken sonrasında küçük ev işleri de olabilir.
  • Çocuğa onu yetersiz ve başarısız hissettirecek bir söz veya davranışta bulunulmamalıdır. Böyle bir yanlış yapılırsa çocuk özgüvensiz bir şekilde büyür, sürekli kendini küçük görerek her konuda yetersiz hisseder, bu sebepten herhangi bir şeyi başarmak uğruna çaba göstermez ve ilerleyemez.
  • Çocuğu desteklemek başarabileceğinin bilincine varmasını sağlamak göz ardı edilemeyecek bir unsurdur. Başarısız olması durumunda daha çok çalışırsa başarabileceği konusunda desteklenmelidir.
  • Bir çocuğa “bir şeyi beceremiyorsun”, “tembel”, “akılsız”,”beceriksiz” gibi söylemlerde bulunmak son derece yanlıştır. Bu yönde negatif ve yıkıcı, sözlerdense daha olumlu ve yapıcı olanları tercih edilerek çocuğun kendine olan güvenini koruyabilmesi sağlanmalıdır.

Çocuk büyütürken dikkat edilmesi gerekenler arasında yukarıda saydığımız kriterler ilk sıralarda yer almaktadır.

Çocuk Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarınızla Dengeli İletişim

Çocukla baskıcı ve sıkıştırıcı bir iletişim kurulmamalıdır. Çocuğun arkadaşı gibi iletişim kurulmaması gerektiği gibi sadece kendi kararlarına uygun davranılması gerektiği bir durum varmış gibi de olmamalıdır. Aradaki ince çizgiyi ve dengeyi bulup korumak gerekir.

Tutarsız ve çelişkili konuşmalarda bulunulmamalıdır. Çelişkili olmamanız gereken durumlar davranışlarınız için de geçerlidir, söyledikleriniz ve çocuğunuza öğrettiklerinizden farklı davranışlarda bulunuyorsanız çocuğun kafası karışacaktır.

Çocuk Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Söylediklerinizi uygulamaktansa yaptıklarınızı taklit etmeyi tercih edecektir. Unutmayın ki çocuklar gözlemledikleri davranışları öğrenirler, siz doğru olanları yapmalısınız ki o da sizi takip edebilsin.

Çocuğun anlık soruları kesinlikle geçiştirilmemeli ya da meşgul olduğunuz gerekçesiyle geri çevrilmemelidir. Çocuğunuzun sizinle iletişim kurma çabasına karşılık vermeli ona zaman ayırmalısınız.

Sizinle paylaşmak istediklerini dinleyip onunla güzel bir sohbet ortamı oluşturmalısınız. Unutmayın bir çocuk yetiştirirken en önemli nokta ona her zaman sevildiğini hissettirebilmeniz, ona sabırla ve şefkatle yaklaşmanızdır. Çocuk büyütürken dikkat edilmesi gerekenler maddi manevi açıdan onlara değer vermekle ilgilidir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.