Çocuğunuzu Momo’dan Koruyun! Youtube Videolarındaki Büyük Tehlike!


momo'dan koruyun

Çocuğunuz youtube’da video seyrederken birden karşısında bir yüz beliriyor ve ona tehlikeli komutlar veriyor! Çocuğunuzu Momo’dan koruyun!

MOMO OYUNU NEDİR?

Oynayan çocukları intihara sevk eden Mavi Balina’dan sonra ikinci tehlike youtube videolarında belirmeye başladı. Momo isimli oyun karakteri son zamanlarda videonun arasında beliriyor ve çocuklara tehlikeli komutlar veriyor.

Soluk bir cilt, haset dolu bir gülüş ve patlak gözleri ile bir korku filmi karakterini andıran “Whatsapp kızı Momo kim ve nedir?” sorusuna Reddit’te şöyle cevap verilmiş:  “İspanyolca konuşulan ülkelerden birinden bir kişi, Instagram’dan bir fotoğraf keserek bununla bir Whatsapp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve temasa geçenlere rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları Momo’nun kişisel bilgilerine ulaştığını da söylüyor.”

Aslında Momo 2016 yılında Japonya’nın Vanilla Müzesi’nde sergilenen “kuş kadın heykeli”ydi. Pek çok kişi bu heykelin fotoğrafını çekti ve Instagramında ya da whatsapp’ında paylaştı. Böylece bir kişi bu fotoğrafı alarak “Momo” isimli oyunu yaptı.

Momo ile ilgili kesin olarak bilinen tek şey, Japonya(+81), Kolombiya (+52) ve Meksika’da (+57) ülke uzantılı üç ayrı numaranın oyunla ilişkilendirilmiş olması.

Momo şimdiye kadar ağırlıkla WhatsApp üzerinden yayılıyor ve çocuklar arasında çok popüler olan sanal inşaat oyunu Minecraft’ta da bir oyun karakteri olarak görülmeye başlanmış durumda. Sanal suç uzmanları bu tür mesajlaşma zincirlerinden uzak durmayı ve bilinmeyen numaralarla iletişime geçmemeyi tavsiye ediyor.

momo whatsapp üzerinden şöyle bir mesaj gönderiyor

“benim adım momo ve ben 3 yıl önce vefat ettim. bir araba çarptı ve bu gece saat 00:00’da odanızda durmamı istemiyorsan ve uyuduğunu izlersen bu mesajı 15 kişiye gönder. bana inanmıyor musun?”

YOUTUBE VİDEOLARININ ARASINDA ÇIKMAYA BAŞLADI

Momo sadece whatsapp’la sınırlı kalmayıp son zamanlarda çocukların seyrettiği youtube videolarının arasında belirmeye başladı. Aşağıdaki videoda çocuğa evdeki bıçakla bileğini kesmesini söylüyor. Kırmızı bir şey gördüğünde ise doğru yaptığını ifade ediyor.

momo'dan koruyun momo'dan koruyun

 

MOMO KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ ÇALABİLİR

Momo oyunu nedeniyle başınıza gelebilecekler şöyle sıralanıyor:

Kişisel bilgileriniz çalınabilir

Şiddet öven bir dil kullanılıyor ve kişiler intihara sürüklenebiliyor

Kullanıcılar tehdit ve taciz ediliyor

Kişilerden zorla para elde edilebiliyor

Oyuna katılanlar, depresyon ve kaygı ataklarına kapılabiliyor

NE YAPMALI?

3 yaş altı çocukların youtube kullanmasına izin vermeyin. Daha büyüklerin izledikleri her şeyi sizde izleyin ve onaylayın.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.