Bulaşık makineleri evimizde hayat kurtaran aletlerden. Ancak doğru şekilde kullanmazsanız sizi hasta edebilir. O yüzden bulaşık makinesini sıcakken açmayın!

Bulaşık makinesiniz varsa mutfağınız düzenli ve bulaşıklarınız her daim tertemizdir. Ancak doğru kullanmak şart. Çünkü bulaşık makineleri bakterilerin de çok sevdikleri yerlerden biri… Sıcak ve nemli ortamlar bakterilerin yerleşmesi ve çoğalması için harika bir ortamdır.

Aynı zamanda yiyecek artıkları bulaşık makinesinin içinde yer edebilir. Bu da zamanla bakteri oluşumunu artırır, kalitesiz bulaşık makinelerinde gıda zehirlenmesine kadar varan vahim sonuçlara yol açabilir.

SICAKKEN AÇARSANIZ BAKTERİLER EVİNİZE GİRER

Bulaşık makinesin kapısını yıkama programı bittikten hemen sonra açarsanız, tüm bu bakteriler sıcak havayla birlikte evinize girer. O yüzden bulaşıkların yıkanması bittikten sonra her zaman makinenizin soğumasını bekleyin.

Ayrıca makineyi soğukken açtığınızda bulaşıkların üzerindeki nem de gitmiş olacaktır, bulaşıklar kuru çıkacaktır.

LASTİK CONTAYI HER ZAMAN SİLİN

Her kullanımdan sonra makinenin kapının etrafındaki lastik contayı temiz bir bezle silerseniz makineniz daha hijyenik olacak, bakteriler daha az üreyecektir.