Daha Çok Kadınların Tercih Ettiği 10 Üniversite Bölümü


kadınların tercih ettiği 10 üniversite bölümü

Her yerde olduğu gibi akademik dünya ve iş hayatında da kadınların rolü giderek artmakta. Çalışma alanlarının arttığı, yeni alan ve mesleklerin doğduğu bugünlerde daha çok kadınların tercih ettiği 10 üniversite bölüm ve alanını sizlerle paylaşmak istedik.

1) Tıp

kadınların tercih ettiği 10 üniversite bölümü

Gerektirdiği özel beceriler ve yoğun eğitim süreciyle beraber en çok kazandıran bölümlerden biridir. Kadınların üstün başarılarla bitirdiği bu bölüm kazançlı olmasının yanında, kadınların seslerini duyurmaları özellikle de yenilikçi çalışmalarla beraber dünyaca isimlerini duyurabilmeleri için güzel bir fırsat sunuyor.

2) Biyoloji

Genellikle kadın nüfusunun yoğun olduğu bir diğer bölüm de biyolojidir. Biyoloji canlıyı ve özelliklerini inceleyen, araştırmalar yapan bir bilim dalıdır. Özellikle Avrupa’da bu bölümü tercih eden kadın bilim insanları önemli araştırmalara ve başarılara imza atıyor.

3) Eczacılık

Eczacılık doktorlarca yazılan reçetelerdeki ilaçların hastalara ulaştırılmasını sağlamaktan, ilaçların üretimine ayrıca fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesine kadar birçok alanda iş yapılmasını sağlayan bir bölümdür. Çalışma alanı oldukça geniş olan bu bölüm yine kadınlarca en çok tercih edilen üniversite bölümleri arasındadır.

4) Psikoloji

 

kadınların tercih ettiği 10 üniversite bölümü

İnsanın zihinsel durumunu, buna bağlı olarak davranışlarını inceleyen bir bilim dalı olan psikoloji, kadınların en çok tercih ettiği alanlardan biridir. Bir bilim olmasının yanında, kendi deneyimlerinizle de önemli noktada bağdaşan bu bölüm, sosyal hayat, ruh sağlığı, ilişkiler ve öğrenme gibi pek çok alanda kendisini gösteren ve ihtiyaç duyulan bir alandır.

5) Reklamcılık

Reklamcılık tıpkı diğer bütün kreatif sanatlar gibi kadınların gerek üniversite gerek iş hayatında kendilerini başarılarıyla rahatlıkla gösterebildiği alanlardan biridir. Bir ürünün, olayın, projenin ya da bir görüşün tanıtımını yapmak amacıyla, insanlara zorlama yapmadan ilgi çekici çalışmalarla ilgili ürün ya da durumu duyurup pazarlama gibi birçok işin yürütülmesini sağlayan bir alandır. Yaratıcı düşüncenin öne çıktığı bu alanlarda, titiz ve detaycı çalışmalarıyla kadınlar önemli projelere imza atıyor.

6) Mimarlık

Teknik bölümler arasında en çok tercih edilen alanlardan biri olan mimarlık, estetik algısı ayrıntılı çalışmaları ve yaratıcılıklarıyla kadınların daha çok tercih etmesini sağlıyor.

7) Öğretmenlik

Özellikle okul öncesi eğitim ve ilk okul eğitiminde öğretmenlik alanında kadın nüfusun çok daha yoğun olduğunu görüyoruz. Çocukların bedensel, zihinsel ve duygusal yönden sosyal hayatla iç içe sağlıklı bir gelişim süreci izlemelerini için eğitimciler yetiştirmeyi amaçlayan bu bölümler gerek yarının gençleri olacak olan çocuklar gerek tüm toplum ve toplumun geleceği için büyük bir önem taşıyor.

8) Dil Bilimi

Yabancı dil bilimi, edebiyatı ve öğretmenliği gibi bölümler yine kadınların en çok tercih ettiği bölümler arasında geliyor. Yabancı dil eğitiminin önemini her geçen gün arttırdığı günümüzde, bu bölümler ve mezunları da aynı şekilde önemini arttırmakta.

9) Hukuk

kadınların tercih ettiği 10 üniversite bölümü

Avukatlık, savcılık, hakimlik ve benzeri terimleri içerisinde barındıran bu bölüm kadınların en çok tercih ettiği ve yüksek kazançlı bölümler arasındadır. Adaletin sağlanması ve uygulanması gibi önemli bir konuda hukuku anlayan, nitelikli insanlar yetiştirmeyi amaçlayan bu bölüm geçmişte, günümüzde ve gelecekte, her daim önemli olacak bir bölümdür.

10) İşletme

Önceleri sadece erkeklerin yükselebildiği bir dünya olan iş hayatında, şimdilerde kadınların da yeri giderek artıyor. Her geçen gün kadınlar arasında daha çok tercih edilmekte olan bir alan olan işletme mezunu kadınlar şirketlerde önemli mevkilere yükselip yüksek kazançlar elde edebiliyor.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.