Aman Dikkat! Çocukları Ev Kazalarından Korumanın Yolları


Çocukları ev kazalarından korumak

Çocukları ev kazalarından korumanın yolları, hem anne hem de babaların en çok dikkat ettiği durumların başında gelir. Özellikle biz kadınlar anne olduğumuz zaman her zamankinden daha dikkatli ve diken üstünde oluruz. Çünkü kendimizden başka düşünmek ve korumak zorunda olduğumuz bir yavrumuz vardır.

Çocukların gelişme ve hayatı keşfetme dönemlerinde ne kadar hareketli ve meraklı olabileceğini bilmeyen yoktur. Böyle zamanlarda ev kazaları için herhangi bir önlem alınmadığı zaman çocukların yaralanması, ufak kazalar yaşaması kaçınılmaz olacaktır.

Çocukları ev kazalarından korumak

Ev kazaları, bir evin içerisinde ya da evin çevresinde meydana gelebilecek kazaların her birine verilen isimdir. Önlenebilirliği oldukça fazla olan bu kazaları özellikle çocuk sahibi aileler tarafından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü bu kazaların yaşanması çocuklar için istenmeyen sonuçların doğmasına neden olabilir. Özellikle 0 – 6 yaş grubu çocuklar kendilerini ev kazalarına karşı koruyamazlar. Bu noktada ailelere oldukça önemli bir görev düşer. Çocukları ev kazalarından korumak için gereken önlemler alınmalı ve bu kazaların yaşanma ihtimali minimuma indirilmelidir.

Evde Çocukları Bekleyen Tehlikeler Nelerdir?

Çocuklu ailelerin karşılaşabileceği ev kazalarının başında zehirlenmeler gelmektedir. 0 – 6 yaş grubunda rastlanan bu durum çoğu zaman deterjan gibi kimyasal maddeler ile temas edilmesi sonucu yaşanır. Bunun yanı sıra gerekli şekilde muhafaza edilmeyen ilaçlar da çocukların zehirlenmesine yol açabilir. Çocukları ev kazalarından korumanın yolları arasında başta deterjan olmak üzere kimyasal malzemeleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmek gelir. Aynı şekilde ilaçları da çocukların erişemeyeceği yerlerde saklamalısınız.

Çocukları Ev Kazalarından Korumanın Yolları

Özellikle çevresini yeni yeni keşfetmeye başlayan çocuklar her eşyaya dokunmak, tadına bakma ve koklamak ister. Bu noktada kesici ve delici aletlerin etrafta olması çocuklara çok büyük zararlar verebilir. Ev kazaları denildiği zaman akla gelen kesici ve delici alet yaralanmalarını önlemek için bıçak, makas, iğne, çakı gibi eşyaları çocuklarının ulaşamayacağı ve bulamayacağı yerlerde saklamalısınız.

Yürümeyi yeni öğrenen çocukların yaşadığı kazaların başında çarpma ve düşmeler gelir. Özellikle masa ve sehpa kenarları, çekmecelerin sivri köşeleri gibi yerler çocukların ciddi yaralanmalar yaşamalarına neden olabilir. Bu sivri yerlere şiddetli bir şekilde çarptıkları zaman kanamalar, morarmalar ve daha ciddi sorunlara yol açabilir. Ev kazalarının büyük bir bölümünü kapsayan düşme ve çarpmaları önleyebilmek için yeterince iyi aydınlatılmış ortamların yanı sıra çocukları koruması için özel olarak üretilmiş kenarlıklar alınabilir.

Çocukları Ev Kazalarından Korumanın Yolları

Düşmeler ise daha çok merdivenli evlerde yaşanan bir problemdir. Eğer evinizin içerisinde merdiven bulunuyorsa mutlaka kenarlıklar yapmalı ve mümkün olduğu kadar korumasını artırmalısınız. Ayrıca çocuğunuzun siz yokken merdivenlere erişmesini istemiyorsanız merdiven başlarına kapı sistemi kurabilirsiniz. Çocukları ev kazalarından korumak için alınabilecek önlemlerin başında yer alan bu detaylar sayesinde istenmeyen kazaların önüne geçebilirsiniz.

Son olarak çocukları tehdit eden en önemli problem elektriktir. Açıkta bulunan kablolar, elektrik prizlerinin açık olması çok ciddi kazalara yol açabilir. Elektrik yetişkin insanlar için bile çok ciddi sorunlar yaratırken bu durum çocuklar için daha büyük bir hale gelir. Bu nedenle açıkta kablo bırakmamaya ve prizleri mümkün olduğu kadar kapatmaya özen göstermelisiniz.

Çocukları Ev Kazalarından Korumanın Yolları

Çocukları Ev Kazalarından Korumak İçin Alınabilecek Önlemler

Çocuklu ailelerin hayatlarında değiştirmesi ve yeniden düzene koyması gereken pek çok detay bulunuyor. Özellikle dış mekanlarda çocukları korumak zorunda olduğunuz kadar evin içerisinde de korumak zorunda kalabilirsiniz. Çocukları ev kazalarından korumanın yolları denildiği zaman akla gelebilecek onlarca farklı yol bulunuyor. Kazanın türüne göre alabileceğiniz önlemlerde çeşitlilik gösterir.

Ev içerisinde temizlik ya da farklı amaçlar için kullanılan kimyasalları ve ilaçları kesinlikle çocuğunuzun bulamayacağı bir yerde muhafaza etmelisiniz. Bunun yanı sıra temizlik kovası gibi içi su dolu olan kapları açıkta bırakmayın.

Çocukların karşılaşabileceği kazalardan bir diğeri de yanmadır. Özellikle mutfakta bulunan ocakta ya da elektrikli ısıtıcı gibi bir alet kullanıyorsanız çocuklarınızın üzerinden gözünüzü ayırmamalısınız. Yapacakları anlık bir hareket ciddi cilt yanıklarına neden olabilir.

Çocukları Ev Kazalarından Korumanın Yolları

İlk Yardım Bilmek İlk Müdahale İçin Çok Önemli!

Ev içerisinde çocukların yaşayabileceği kazaları önleyemediğiniz takdirde küçük ya da büyük ölçekli sorunlar yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Ev kazaları esnasında çocuğunuza ilk müdahaleyi gerçekleştirmek için ilk yardım bilmek çok önemlidir. Özellikle yanma, düşme, vücutta yabancı cisim gibi yaralanmalara karşı ilk müdahaleyi yaparak sorunun büyümesine engel olabilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.