İlişkide Yaş Farkını Kapatmanın Yolları


İlişkide Yaş Farkı

Aşk, insanların hayatları boyunca yaşayabilecekleri en büyük duygulardan bir tanesidir. Farklı zamanlarda farklı kişilere karşı hissedilebilen aşklar çoğu zaman kendinden büyük ya da küçük kişiler ile de yaşanabilir. Peki, ilişkide yaş farkı gerçekten önemli bir faktör müdür?

İlişkide yaş aralıklarının olması bazıları için herhangi bir sorun teşkil etmiyor olsa da bazı kişiler için bu durum büyük bir sorun halini alabilmektedir. Öyle ki özellikle işin evlilik boyutu düşünüldüğü zaman yaşanabilecek olan problemler kişilerin gözünü korkutabilir.

İlişkide Yaş Farkı

Yaş Farkı Olan İlişkilerde Yaşanabilecek Sorunlar

İkili insan ilişkilerinden sağlıklı bir iletişim kurabilmek ve ilişkinin devam edebilmesi için sağlanması gereken pek çok denge unsuru vardır. Bu denge faktörlerinden bir tanesi de yaş farkıdır. Erkeğin daha büyük olduğu ya da kadının daha büyük olduğu ilişkilerde yaşanabilecek problemler farklılık gösterir.

Yaş farkı bir ilişkiyi nasıl etkiler sorusunun cevabını belirleyen bir diğer unsur da kişilerin bu duruma olan yaklaşımlarıdır. Eğer yaş farkının sorun olacağını bile bile bir ilişkiye başlanıyorsa ortaya sağlıklı bir ilişki çıkması beklenemez.

Kişiler arasında yaş farkının olduğu ilişkilerde yaşanabilecek pek çok sorun olabilir. Bu sorunlardan bazıları önemsiz olsa da bazıları ciddi problemlerdir ve aşılması gerekir.

İlişkide Yaş Farkı

Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kişilerin farklı yaşlarda olması yaşam döngülerini etkileyen önemli bir faktördür. Kişilerin işlerinde elde ettiği başarılar, hayatta yaşadıkları tecrübeler ve daha fazlası karakterlerini geliştirerek hayata bakış açılarını şekillendirir. İlişki içerisinde herhangi bir problemle karşılaşıldığı zaman karşılıklı iletişim kurup anlaşabilmek, birbirlerinin fikirlerine saygı duyabilmek bu noktada çok önemlidir.
  • Yaşam döngülerinin farklı aşamalarında olan partnerlerin hayattan beklentileri ve hedefleri farklı olabilir. Bu aşamada yapıcı ve destekleyici çözümler üreterek ilişkiye devam edebilmek çok önemlidir. Birbirlerinin her koşulda arkasında durmak ve beraber ilerlemek ilişkide yaş farkını kapatmanın yolları arasında en önemli maddelerden bir tanesidir.

İlişkide Yaş Farkı

  • Yaş farkının olduğu ilişkilerde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de aile planlamasıdır. Taraflardan bir tanesi aile kurmak ve çocuk sahibi olmak isteyebilir. Özellikle kadınlarda doğurganlığın 35 yaştan sonra azalmaya başlaması kadınları tetikleyebilen bir durumdur. Eğer erkek olan taraf daha küçük ise ve evlilik düşünmüyorsa bu ikili arasında problemler yaşanmasına neden olabilir.
  • Cinsellik ikili ilişkilerin en önemli dinamiklerinden bir tanesidir. Yaş farkı olan partnerler arasında bu durum bir çatışma haline dönebilir. Yaşı büyük olan taraf cinsel açıdan yetersiz olduğu duygusuna kapılıp özgüven kaybı yaşayabilir. Genç olan taraf ise daha aktif bir cinsel hayat isteyebilir. Bu durumda partnerler arasında sorunlar yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Her iki tarafın birbirine anlayışla yaklaşıp ortak bir payda da buluşmaları sorunları çözebilir.

İlişkide Yaş Farkı

Görüleceği gibi kadın ya da erkeğin daha büyük olduğu durumlarda ilişkide yaş farkı çeşitli sorunlara neden olabilir. Fakat aşk bütün bu sorunların üstesinden gelmeye yetecek kadar büyük ve güçlü bir duygudur. Bu problemlerin üstesinden gelebilmek için iki tarafında anlayışlı ve sabırlı olması gereken durumlar söz konusudur. Birbirini tolere etmeyi başarabilen kişiler için yaş farkı ortadan kalkacaktır.

İlişkide Yaş Farkı

Yaş Farkı Olan İlişkilerde Sosyal Onay Engeli

Son dönemlerde insanların yaşadıkları hayatları sosyal ortamlarda ispat etmeye çalışması ya da bunu diğer kişilerin görmesini istemeleri teknoloji çağının hayatımıza soktuğu bir durumdur. Arkadaşlık ilişkilerimizden aile ilişkilerimize, iş ilişkilerinden aşk hayatımıza kadar pek çok durumun sosyal çevremiz tarafından onaylanmasını bekleriz. Bu durumun kendini en net gösterdiği durumlardan bir tanesi yaş farkının olduğu aşk ilişkileridir.

İlişkide Yaş Farkı

Arada yaş farkının olduğu ilişkilerde taraflarda küçük olanlar genellikle sosyal onay kaygısı yaşar. Kendinden büyük biri ile birlikte olmanın çevresi tarafından nasıl yankı uyandıracağı, insanların bu duruma nasıl tepki gösterecekleri kişinin karakterine bağlı olarak çok etkileyici bir durum olabilir. Eğer bu kişi sosyal çevresinden çok fazla etkileniyorsa yapılan herhangi olumsuz bir yorum onun ilişkiden soğumasına hatta kopmasına neden olabilir.

İlişkide yaş farkı olması durumunda genellikle aileler bu durumu kabullenemez. Bu da her iki taraf için olumsuz bir durumdur. İlişkide yaş farkını kapatmanın yolları bulunup aradaki uyum gösterildiği zaman ailelerin aklındaki soru işaretleri kaldırılabilir ve sağlıklı bir ilişki yaşanmaya devam edilebilir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.