Ahşap Tabaklarda Yemek Yemeyin! Çok Zararlı!


Ahşap Tabaklarda Yemek Yemeyin

Evet çok güzel görünüyor ancak ahşap tabaklarda yemek yemeyin! Lokantada garsonu yemeği ahşap servis tabağında getirmemesi konusunda uyarın. Çünkü tehlikeli… 

Pek çok restoran, pizza, hamburger veya hatta pasta dilimlerini geleneksel porselen tabaklar yerine ahşap tabaklarda servis etmeye başladı. Evet tahta ya da bambu servisler çok şık ve iştah açıcı görünüyor. Özellikle de et restoranları çoğunlukla bu tabakları tercih ediyor. Hatta porselen kullanan lokantalara demode gözüyle bakılıyor.

Tahta ya da bambu servis tabakları güzel görünmekle birlikte sağlık açısından büyük risk oluşturuyor. Çünkü düzgün temizlenmeyen bu tahta tabaklar neredeyse birer mikrop yuvası haline geliyor. Onun üzerinden yemek yemek gerçekten cesaret istiyor.

AHŞAP SERVİS TABAKLARI NASIL TEMİZLENİR?

Ahşap servis tabakları bambu ya da kontrplaktan yapıldığı için yıkamaya çok uygun değildir. Suyla çok temas ettiğinde dağılır. Bu nedenle bulaşık makinesinde yıkanması da uygun değildir. Zaten tahta kaşıklarımızı da bulaşık makinesinde yıkamamamız gerektiğini biliriz. Ahşap tabaklar elde yıkanır. Ancak onun da bir yöntemi vardır: Köpüklü suya tamamı batırılmadan üst yüzeyi batırılarak dikkat edilerek yıkanır ve hemen ardından kurulanması gerekir. Çünkü ıslak ahşabın gözeneklerinden mikrop üreyebilir. Ve bakterilerin ahşap servis tahtalarının yüzeyinden geçerek içine nüfuz edebilir. Bu da sağlık güvenliği açısından büyük sorun yaratıyor. 

ahşap tabaklarda yemek yemeyin

AHŞAP SERVİS TABAKLARI YIKANMIYOR

Kaldı ki hızla servis yapan restoranların hangisi ahşap ya da bambu tabakların temizliği için bu kadar vakit harcar?

Restoran çalışanlarından öğrendiğimiz kadarıyla bu tabaklar çoğunlukla ıslak bir bez yardımıyla ya da bazen sadece peçeteyle silinerek temizleniyor. O tahta tabağın üzerine ağız silinen peçeteler, sümüklü mendiller atılıyor, hapşuruk taneleri düşüyor. Mutfakta beklediği yerde üzerinde böcekler geziyor. Bir tahta tabağın içerdiği mikrobun siz düşünün!

Ayrıca bakteriler zamanla bıçak kesimlerinin yarattığı çiziklerin içinde de yer edinebilir. Üstelik bu çizikler bakterilerin gelişebilmesi için potansiyel birer yuvadır. İngiltere’de The Public Health and Safety Organization isimli sağlık kuruluşu gözenekli ve pürüzlü yüzeylerin hijyene uygun olmaması nedeniyle ahşap kullanan restorantlara ceza kesilmesini sağladı. 

Evde bile et için ayrı sebze meyve için ayrı ahşap kesme tahtası kullanırken, dışarıda her türlü yemeğin servis edildiği, üzerinde hangi mikropların olduğunu bilmediğimiz ahşap tabakları kullanmak ne kadar mantıklı? Siz karar verin!

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.