Adet Nasıl Geciktirilir? Doğal Yöntemi Var mıdır?


adet nasıl geciktirilir

Adet nasıl geciktirilir? Doğal yöntemi var mıdır? Pemmbe editörleri sizler için araştırdı. İşte sonuçlar;

Hangi kadın tatildeyken adet görmek ister ya da önemli bir etkinlikte, o muhteşem elbiseler içinde regl sancısı çekilir gibi değildir. Sadece ağrı mı? Göğüs hassasiyeti, şişkinlik, sinirlilik cabası…

İnternette “adet nasıl geciktirilir doğal yöntemi” diye ararsanız  egzersiz yapmaktan sirkeli su içmeye kadar pek çok fikirle karşılaşırsınız. Ama bunlardan herhangi biri işe yarıyor mu?

Adetin doğal yollarla nasıl geciktirileceğiyle ilgili araştırmalara bir göz attık ve işe yarayabilecek ve bilim tarafından desteklenen yolları sizler için derledik.

ADET NASIL GECİKTİRİLİR? DOĞAL YÖNTEMLER İŞE YARIYOR MU?

Adet nasıl geciktirilir, ilaçsız olarak geciktirmek mümkün müdür? Bunun cevabı olarak bazı besin maddelerini tüketmek gösterilir. Zencefil, civanperçemi, maydanoz çayı, biberiye, tarçın, böğürtlen yaprağı çayı, salatalık, karpuz vs… 

Adet Geciktirme İlaçsız

İlaçsız adet geciktirme yani adet geciktiriciadet nasıl geciktirilir bitkiler önerilse de bu konuda yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır. Sonuç olarak ilaçlarla adet geciktirilebilir ancak bunu doktor kontrolünde yapmak ve mecbur kalmadıkça çok sık tekrarlamamak gerekir.

Elma sirkesi adeti geciktirir mi? 

Elma sirkesi, akne , mide ekşimesi ve hatta karın yağları için mucize bir tedavi olarak lanse edilmiştir .

Bu tedavilerin bazıları araştırmalarla desteklenirken bazıları desteklenmemektedir. Bu nedenle, insanların ağrı veya şişkinlik gibi menstrüel sorunlar için her derde deva olarak elma sirkesini göstermesine şaşmamalı.

Ancak regl döneminizi geciktirmek için elma sirkesi kullanmayı destekleyecek bir araştırma yok.

Tek güvenilir araştırma elma sirkesinin polikistik over sendromu (PCOS) olan kadınlarda menstrüasyon üzerindeki etkisine bakan araştırma ancak bu çalışmanın sonucunda da elma sirkesinin kan şekeri ve hormonal dengesizlikler nedeniyle normal üreme döngüleri olmayan kadınlarda menstrüasyona neden olabileceğini ortaya çıktı. Yani elma sirkesinin regl dönemini durduracağına dair bir kanıt yok.

Demir ilaçları adet düzensizliğine neden olur mu? Adeti geciktirir mi?

Sarı mercimek adeti geciktirir mi?

İnternetteki bilgilere göre adet döneminizden hemen önceki günlerde sarı mercimek tüketmek adeti geciktirir deniyor. Sarı mercimek unu ile smoothie yapın ya da çorba içinde tüketilmesi öneriliyor ancak  bunu destekleyecek hiçbir araştırma yoktur ve ekstra lif, mide rahatsızlığına, şişkinliğe ve fazladan gaza neden olabilir.

Limon suyu adeti geciktirir mi?

Elma sirkesi gibi limon suyu da oldukça asidik bir besindir. Deneyen kadınlara göre limon suyu adeti geciktiriyor ancak bunu destekleyecek bir araştırma da yok.

Dahası, çok asitli yiyecekler dişlerinizi, diş etlerinizi, ağzınızı, boğazınızı, midenizi ve bağırsaklarınızı tahriş edebilir. Bu tekniği denerseniz, limonu bir bardak su veya şekersiz çay ile sulandırdığınızdan emin olun.

adet nasıl geciktirilirJelatin adeti geciktirir mi?

Jelatini ılık suda eritip içmenin, adetinizin başlangıcını yaklaşık dört saat geciktirdiği söylenir. Daha uzun bir rahatlama dönemine ihtiyacınız varsa, jelatin tedavisini tekrarlamanız gerekir.

Jelatinin neden adetinizin başlamasını geciktirmenin doğal bir yolu olarak gösterildiği açık değildir ve bunu destekleyecek hiçbir araştırma yoktur. Çok miktarda jelatin içmenin şişkinlik veya sindirim sıkıntısı gibi bazı yan etkileri olabilir .

Adet sancısından kurtulmamanın yolu: Refleksoloji

Egzersiz yapmak

Aşırı egzersiz adet başlangıcını geciktirebilir. Adetten önceki günlerde ağır fiziksel aktivite veya eforla meşgul olan kişiler, zamanında başlamadığını fark edeceklerdir.

Bu, düşük enerji kullanılabilirliğinin bir sonucu olabilir. Vücudunuz enerjisinin büyük bir kısmını hem egzersiz yapmak hem de iyileşmek için kullandığında, adet döngüsünü yerine getirmek için enerji rezervlerine sahip olmayabilir .

Profesyonel sporcular sıklıkla adetten kesilirler.

Bununla birlikte, bir dönemi kasıtlı olarak geciktirmek için egzersizi kullanmayı destekleyen hiçbir araştırma yoktur.

Doğum kontrol ilaçları

İnsanların adeti geciktirmeye çalıştıkları doğal yolların çoğuna dair kanıt olmamasına rağmen, işe yarayan bazı doğal olmayan çözümler var. Bunlar da genellikle hormonal kontrasepsiyon içeren ilaçlardır

adet nasıl geciktirilir
Adet nasıl geciktirilir

Noretisteron

“Adet nasıl geciktirilir?” sorusunun gerçek cevabı maalesef ilaçlardır. Noretindron (noretisteron), adetin başlamasını geciktirebilen reçeteli bir ilaçtır. Adet geciktiriciler arasında en sık kullanılan ilaç Noretisteron dur. Türkiye de ticari preparat adı Primolut tur. Adet döngüsü sırasında vücuttaki progesteron düzeyi düşerek rahim iç duvarı astar dokusunda kalınlaşmanın kanayarak dökülmesine sebep olur.

Doktorunuz, adetinizin başlamasını beklemeden üç ila dört gün önce başlayarak, size günde üç tablet yazacaktır. İlacı almayı bıraktığınızda, döneminiz iki ila üç gün içinde başlamalıdır.

İlacı alırken seks yapmayı planlıyorsanız, hamileliği önlemek için prezervatif gibi başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekecektir.

Yan etkileri mide bulantısı, baş ağrısı, meme hassasiyeti ve duygu durum bozukluklarını içerir. Kan pıhtılaşma bozukluğu öyküsü olan kişiler bu ilacı almamalıdır.

Doğum kontrol hapı

Doğum kontrolü olarak bir progesteron-östrojen kombo hapı kullanıyorsanız, tipik olarak kanamanız olması gereken yedi günlük arayı atlayarak ve yeni hap paketinize hemen başlayarak döneminizi geciktirebilirsiniz.

Bunu yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Onlar, bunu ne zaman yapacaklarını ve bir sonraki pakete nasıl devam edeceklerini açıklayacaklardır.

Birçok kişi doğum kontrolünü 21 günlük paketten daha uzun süre kullanır ve kombine hormonal hapların sürekli kullanımıyla ilişkili az risk vardır.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.