Demir İlaçları Adet Düzensizliğine Neden Olur Mu? Adeti Geciktirir Mi?


Demir İlaçları Adet Düzensizliği

Demir ilaçları adet düzensizliği konusu biz kadınlar tarafından merak edilen konulardan biridir. Ülkemizde özellikle kadınlarda demir eksikliği ve D vitamini eksikliği çok fazla görülmektedir. Doktorlar demir eksikliği için takviye edici ilaçlar vermektedir. Bazı kadınlar demir ilaçları kullandıktan sonra adet düzensizliği yaşadıklarını söyleyebilmektedir. Bu yazımızda ilk önce adet düzensizliği hakkında bilgi verelim. Daha sonra demir hapı adeti geciktirir mi? sorusunu merak edenler için cevaplayalım.

Demir ilaçları adet düzensizliği

Adet Düzensizliği Nedir?

Biz kadınlar sağlıklı birer birey olarak, 28 günde bir adet kanaması görürüz. Kızlar ilk adet döneminden sonra, bedenen hormonal dengeyi sağlayana kadar belli bir süre adet düzensizliği yaşarlar. Bununla birlikte menopoz başlangıcındaki kadınlarda bedenen hormonal dengeyi sağlayana kadar adet düzensizliği yaşarlar.

Cinsel organ kokularını etkileyen besinler

Bu dönemlerde görülen adet düzensizliği doğaldır, belli bir düzenin oturması için yaşanan bir aşamadır. Sağlıklı bir kadın 3 ile 7 gün arasında adet görebilir. Bu süreçte 4 veya 5 ped değişikliği yapar. Adet düzensizliğinin belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Adet döngüsünün 21 günden az olması
 • Adet döngüsünün 35 günden fazla aralıkta gerçekleşmesi
 • Adet döngüsünün üç ya da daha fazla periyotta olması
 • Adet kanama miktarının daha az ya da fazla olması
 • Adet dönemi dışında kanama olması

Regl Dönemi Hassasiyetlerini Geçirmenin Yolları

Uzmanlar, demir ilaçları adet düzensizliği konusunda şunu söylemektedir: Demir takviye edici bir gıda olduğu için adet düzensizliğine neden olmaz. Aksine kandaki demir eksikliğini düzenleyerek kişinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Demir İlaçları Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği ve Demir İlacı

Regl döneminde demir ilacı kullanmanızda hiçbir zarar yoktur. Demir ilacının bu konuda yan etkisi de yoktur. Aslında vücudumuz için bir takviye olarak kabul etmemiz gereken demir ilaçları yararlıdır.

Demir eksikliğinde kullanılması gereken bir ilaçtır. Yalnız demir ilaçlarını gereğinden fazla kullanmamaya dikkat etmeniz gerekir. Vücudunuz gerekli demir miktarını aldıktan sonra ilacı bırakmak gerekir. Bu konuda doktorunuz sizi yönlendirecektir.

Demir hapları hiçbir şekilde adet düzenini değiştirmezler. Demir hapı adeti geciktirir mi? sorusunu şöyle cevaplayalım: Demir hapı adeti geciktirmez. Fakat demir eksikliği olan kadınlar adet gecikmesi yaşayabilirler. Ayrıca demir eksikliği durumunda adet kanamasında artış gözlemlenebilir.

Demir ilacı kullandıktan sonra regl gününüz gecikiyorsa bu demir eksikliğindendir. Demir ilacı kullandıktan sonra regl döneminizde kanamanız artmışsa bu demir eksikliğindendir. Bu gibi sorunların nedeni kullandığınız demir ilacı değildir. Zaten vücudunuzda olan demir eksikliği sorunu, metabolizmanızda sıkıntılar yaratır. Hormonal durumunuzu da etkiler. Demir eksikliği durumunda demir ilacınızı almayı bırakmayın. Doktorunuzun tavsiye ettiği dozda demir haplarınızı almaya devam ediniz.

Demir İlaçları Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliğine Neden Olan Faktörler

Demir hapı adeti geciktirir mi? sorusunun cevabını yukarıda vermiş olduk. Demir ilaçları takviye edici gıdalar olduğundan adetin gecikmesine neden olmadığını yukarıda belirttik. Peki, bu kadar yaygın olarak yaşanan adet düzensizliğine neden olan faktörler nedir? Bu soruyu cevaplamaya çalışalım:

 • Günlük yaşam içinde yaşadığınız stres, kaygı, kilo alıp verme gibi fiziksel sebepler adet düzensizliğine neden olur.
 • Kronik hastalıklar, beslenme alışkanlıkları, iklim ve çevre koşulları adet düzensizliğine neden olabilir.
 • Hormonal dengenin bozulması adet düzensizliğine neden olur.
 • Günümüzde adet düzensizliğinin en yaygın sebeplerinden biri Polikistik over’dir.
 • Tiroid bezinin dengesiz salgılanması adet düzensizliğine neden olmaktadır.
 • Diyabet rahatsızlıkları nedeniyle oluşan aşırı kilolar kadınlarda adet düzensizliğine neden olmaktadır.
 • Rahim duvarındaki miyomlar adet düzensizliğine ve fazla kanamaya neden olur.

Demir İlaçları Adet Düzensizliği

Demir İlacı Takviye Gıdadır

Demir ilaçları adet düzensizliği konusunda, çoğu uzmanın dediği gibi demir ilaçları adet düzensizliğine neden olmaz. Takviye edici ilaçlardan demir ve çinko adet kesmez. Aksine sağlıklı ve doğal bir adet görmenize neden olur. Ayrıca vücudunuzun kaybettiğini ilaç takviyesiyle tekrar kazanırsınız.

Uzmanlar regl döneminde kanamalarla oluşan kan kaybını telafi etmek için takviye edici ilaçlar verebilirler. Kadınlar olarak çoğumuzda halsizlik, saç dökülmesi, zihin dağınıklığı, yorgunluk gibi sıkıntıların nedeni kanamalar nedeniyle demir eksikliği olabilmektedir. Bu yüzden, demir hapı adeti geciktirir mi? diye endişe etmenize gerek yoktur.

Doktor tavsiyesiyle demir haplarını takviye amaçlı içebilirsiniz. Fakat her şeyde olduğu gibi demir ilaçlarını fazla kullanmak zarar verebilir. Lütfen doktor tavsiyesinden başka uygulamalar yapmayınız. Demir ilaçlarını süt ürünleri ve süt ile almayınız.

Son olarak şunu diyebiliriz: Her kadının bünyesi ve adet dönemi kendisine has özellikler gösterir. Adet kanaması bazen azalabilir veya bazen çoğalabilir. Demir hapı kullandığınız ay adet döneminiz doğal şekilde azalmışsa bu demir haplarından dolayı değildir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.