Kadınların Regl Dönemi Hassasiyetleri Nelerdir? Geçirmenin Yolları


Kadınların regl dönemi hassasiyetleri

Kadınların regl dönemi hassasiyetleri arasında aşırı duygusallık, depresyona girme, öfkelenme, ağlama krizleri, kendini huzursuz hissetme, fiziksel bazı hassasiyetler ilk sırada yer almaktadır.

Kadınlar adet dönemi öncesi fiziksel, duygusal ve davranışsal değişiklikler yaşayabilirler. Adet döneminde karında ağrı, terleme, mide bağırsak bozulmaları, kas ağrıları, memede hassasiyet, memede şişkinlik, çarpıntı, baş dönmeleri, cinsel istek değişiklikleri, uyku düzeninde bozulmalar gibi değişiklikler görülebilir. Ayrıca psikolojik olarak yaşadığımız durumlar adet dönemimizi daha da zorlaştırır. Peki, regl dönemini iyi geçirmek için neler yapabiliriz?

Kadınların regl dönemi hassasiyetleri

Regl Döneminde Hassas Olduğunuzu Yakınlarınıza Söyleyin

Kadınların çoğunda regl öncesi ve sırasında huzursuzluk ve öfke durumu fazladır. Normal zamanlarda hoş karşıladığımız birçok durumu regl döneminde yanlış anlayabiliriz. Adet dönemini, şiddetli duygu değişimleri ve fiziksel sıkıntılar eşliğinde yaşayanlar olabilir. Durumdan yakın çevrenize bahsetmelisiniz. Böylece çevreniz sizi daha anlayışla karşılayacaktır. Sinir ve öfke patlamalarınızı kişisel algılamayacaklardır.

Demir İlaçları Adet Düzensizliği

Aramızda regl dönemi hassasiyetlerini hafif geçirenlerde vardır. Bazılarımız yaşam kalitelerini düşürmeden adet dönemini atlatırlar. Fakat bazılarımız yaşamını sekteye uğratacak derecede sıkıntı yaşarlar. Kadınların regl dönemi hassasiyetleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Depresyon
 • Gerginlik
 • Öfke
 • Endişe
 • Ağlama
 • Üzüntü
 • Alınganlık
 • Sabırsızlık
 • Kendini beğenmemek
 • Tahammülün azalması
 • İçe dönük olma
 • Sinirlilik
 • Unutkanlık
 • Dikkatsizlik
 • Sosyal Hayattan uzaklaşma

Yukarıda saydığımız bu belirtilerin çoğunu, uzun bir zaman gösteriyor olabilirsiniz. Ve ciddi anlamda yaşam kaliteniz düşüyor olabilir. Aslında adet döneminde hormonlarla ilgili değişiklikler olur. Bedenlerimizde bu değişikliğe adapte olmaya çalışırken hassasiyet yaşarız. Fakat bazen uzun süreli, her adette yaşanılan hassasiyetin sebebi bu olmayabilir. Böyle bir durumda  uzman bir hekime gitmek iyi olacaktır.

Kadınların regl dönemi hassasiyetleri

Rahat Bir Regl Süreci Geçirmenin Yolları

Rahat regl geçirmenin yolları hakkında bahsedelim.

 • Makyaj yapıp, kuaföre gitmek: Adet döneminde kendimizi pek de güzel hissetmeyiz aslında. Bedenimizdeki sancı, sivilceler, vücutta ödem gibi sebepler bu psikolojiyi artırır. Bu duyguyla baş etmek için; hafif makyaj yapmak, kuaföre gitmek bizlere iyi gelecektir.
 • Dışarı çıkarak yürüyüş yapmak: Evde oturup sıkıntılı şeyler düşünmemeliyiz. Onun yerine rahat kıyafetler giyip, rahatlatıcı müzik eşliğinde dışarıda yürüyebilirsiniz.
 • Meditasyon yapmak: Doğru nefes egzersizleri ve olumlu telkinler bizi rahatlatacaktır.
 • Yeme alışkanlıklarımıza dikkat etmek: Regl döneminden kaynaklı gerginlik yaşadığımız için, bu dönemde kafein alımını azaltmamız gerekir. İmkânı olanlar, diyetisyen eşliğinde, regl dönemi için yeme alışkanlıkları konusunda yardım alabilir.
 • Ilık duş almak: Toplumda yanlış bir kanıdan kurtulmamız gerekir. Adet döneminde duş alınmaz şeklindeki kanı yanlıştır. Aksine regl döneminde duş almak, regl dönemini iyi geçirmek için güzel bir çaredir. Gerginliği alacaktır. Kasları rahatlatacaktır.
 • Sevdiklerimizle vakit geçirmek: Regl döneminde çoğumuz içimize kapanırız. Ancak ailemizle ve dostlarımızla keyifli vakit geçirmek, psikolojimiz üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır. Bedenimize odaklanmayı unutturacak aktiviteler iyi gelecektir.
 • Regl dönemi için uygun ürünü kullanmak: Kendimiz için uygun boyuttaki pedi almak iyi olacaktır. Bize konforlu ve rahat hissettirecek ürünü kullanmak sosyal yaşamda tedirginliğimizi azaltacaktır.

Demir İlaçları Adet Düzensizliği

Zor Geçen Regl Dönemi İçin Terapi Almak

Regl dönemini psikolojik olarak sıkıntılı geçiren kadınlar, terapiye başvurabilir. Böylece bu dönemi daha rahat ve sağlıklı geçirmiş olurlar. Terapi stresle başa çıkmayı ve birikmiş bazı problemlerin çözümünü de getirebilir.

Alınacak terapi ile kadınlar, eşleri ile ilişkileri, cinsel sorunları, doğurganlığa bakış açıları, kültürümüzün kadına dayattığı bazı kadınlık algısı hakkındaki sorunlar hakkında çözümler bulabilirler. Kadınların regl dönemi hassasiyetleri hakkında bilinçlenmek için terapiye gitmek, profesyonel bir yoldur. Toplumumuzda fiziksel bir rahatsızlık için uzmana gitmek çok normaldir. Regl gibi kadına dair rahatsızlıklarda uzmandan destek almak gereksiz bile görülmektedir. Oysa adet dönemi kaygının ve öfkenin arttığı bir dönem olmasından dolayı destek alınmalıdır. Ve bunun gerekliliği gündeme gelmelidir.

Kadınlar olarak bizler, regl öncesi dönemde psikolojik sıkıntıları sık yaşamaktayız. Hatta regl öncesi psikolojik sıkıntıların, regl sonrası dönemden daha şiddetli olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Demir İlaçları Adet Düzensizliği

Genç Kızlarla Regl Hakkında Konuşmak

Regl döneminin psikolojik etkilerinin fazla olduğundan yukarıda bahsettik. Rahat regl geçirmenin yolları hakkında bilgi sahibi olmak, sağlıklı bir psikolojiyle regl yaşamak için gereklidir. Psikolojik ve fiziksel ağrıları azaltacak etkiye de sahiptir. Özellikle genç kızlara bu doğal süreç anlatılmalıdır. Anlatacak kişi anne ya da güvenilir başka bir yetişkin olabilir. Kadınların yaşam döngüsü içinde yaşadığı gayet doğal bir süreç olduğu belirtilmelidir. Bilinçli şekilde bu süreci atlatmanın yolları öğretilmelidir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.