Yoğurt Nasıl Mayalanır? İşte Resimli Tarif


yoğurt nasıl mayalanır

Yoğurt nasıl mayalanır? Çoğu insanı korkutan bu işlem aslında çok basit, sadece birkaç püf noktasına dikkat etmeniz gerekiyor.

YOĞURT NASIL MAYALANIR?

  1. Sütü Kaynatın

İlk adım olarak kullanacağınız süt çiğ sütse onu iyice kaynatmanız gerekiyor. Kaynatırken taşmaması için püf noktası, ya süt taşı kullanmak, ya da tencerenin üzerine tahta kaşık koymak…

süt nasıl mayalanır

     2. Parmak Testini Uygulayın

İkinci olarak kaynayan sütü mayalayacağınız dereceye kadar soğutmanız gerekiyor. Sütün mayalama derecesine geldiğini anlamak için küçük parmağınızı sütün içine sokun ve 7’ye kadar sayın. Eğer eliniz sıcaklığa dayanabiliyorsa mayalanma derecesine gelmiş demektir. Burada püf noktası sütün parmağınızı ısırmayacak sıcaklıkta olmasıdır. Bu da 40 derece civarıdır.

yoğurt nasıl mayalanır

3. Mayayı Katın

Sıra geldi soğuttuğumuz süte mayayı katmaya… Sütü mayalayacağınız yere alın ve sabitliğini sağlayın. Biz evde yoğurt mayası olmadığı için AOÇ’nin süt mayasını kullandık. Onun yerine daha önce evde mayalanmış yoğurttan ayırdığınız 2 kaşık yoğurdu da kullanabilirsiniz. Ya da piyasada satılan organik yoğurtlardan yahut katkısız olduğu için Çamlıca yoğurdunu maya olarak kullanabilirsiniz. Ancak bu söylediklerimizin haricinde diğer yoğurtlarla mayalamak tam randıman vermiyor. Yoğurdunuz sanki bir dondurma gibi uzuyor. Burada dikkat etmeniz gereken ise mayayı süte direkt katmayın. Mayanın olduğu kabın içine sütten biraz koyup mayayı sütle aynı sıcaklığa getirmeniz önemli. Daha sonra sütle karıştırdığınız bu mayayı kullanın.

süt nasıl mayalanır

4. Sarın

Mayayı kattığınız yoğurdu sıcaklığını korumak için sarın. Ancak tencerenin kapağını hafifçe açık bırakın ki sütün buharı içine damlayıp yoğurdu sulandırmasın.

yoğurt nasıl mayalanır

5. Bekleyin

7-8 saat sonra tencerenizin üzerindekileri kaldırın, kapağını açın ve dolaba koyun. Yoğurt iyice soğuduktan sonra artık yemeye hazır.

süt nasıl mayalanır

9. Afiyet olsun

yoğurt nasıl mayalanır yoğurt nasıl mayalanır

 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe