Yazın Cilt Bakımınız Nasıl Olmalıdır?


yazın cilt bakımı

Sıcak yaz aylarında cilde dikkat etmek çok önemlidir. Her mevsimin kendine has etkileri vardır. Cildi kışın sertliğinden koruduğumuz gibi yazın da sıcaktan, denizden, kumdan ve klimalardan korunmalıyız. Bütün bunlar cildi yıpratır ve kurutur. Nemsiz bırakır.

Soyulmalar

Tatil sürecinde ciltte yanmaktan ötürü soyulmalar başlar. Bunu önlemenin ilk adımı güneş kremi kullanmaktır. Güneş ışınları özellikle öğle saatlerinde yani 12 ve 16 arası diğer saat dilimlerine göre daha dik inerler. Bu yüzden bu saatlerde direkt olarak güneş altında durmamak en mantıklısıdır. Eğer kalmanız gerekiyorsa kreminiz mutlaka yanınızda olmalı. Aksi takdir de soyulmalar peşinizi bırakmaz.

Nemsizlik

Su cildinizin en büyük dostudur. Bu her mevsim için  geçerlidir. Ancak yazın kaybettiğiniz su miktarını da düşününce o nemi mutlaka bol su içerek yerine koymalısınız. Yoksa cildiniz adeta bir çöl gibi kurur kalır. Günde 2-3 litre su içerek, güneşin cildinizde meydana getirdiği hasarları en aza indirebilir, cilt sağlığını koruyabilirsiniz. Kahve, çay, kola, meyve suyu gibi içecekleri su yerine koymayın. Bu içecekler suyun verdiği etkiyi vermez.

yazın cilt bakımı

Nefes Aldırın

Cilde nefes aldırmak demek makyaj konusunda ağıra kaçmamaktan demektir. Kapatıcı ve fondöten seçimini doğru yapmalısınız, ağır makyaj malzemelerini yaz aylarında mümkün olduğunca azaltmalısınız. Çünkü yazın cildiniz nefes almaya ihtiyaç duyar ve cildinize istediği oksijeni ve nemi verebilmeniz için cilt gözeneklerini açık tutmanız gerekiyor. Böylece daha bakımlı ve canlı gözükebilirler.

Yaz Meyveleri Cildin Dostudur

Tüketilen besinlerin ciltte yarattığı etkiyi unutmamalısınız. Sağlıklı bir cilt için vücut ihtiyacı olduğu vitaminleri doğru besinlerden alıp tüketmelidir. Vitamin ve mineraller cildin esnek olmasını sağlar ve erkenden yaşlanmasını engeller.  Ayrıca cilt hücrelerinde yazın terden ve sıcaktan oluşan tahribatı onarmak için de faydalıdır. Taze sebze ve meyveler, yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi hem vücuda hem cilde yararlıdır. Bunlara destek olarak doktor tavsiyesi ile A,C,E vitaminleri almak yaz döneminde cildin hem güzel hem de sağlıklı görünmesine destek olur.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe