Raf ömrünü uzatmak için katkı maddeleri kullanılan bir çok besin var. Bazı etler, torbalı atıştırmalıklar ve soslar gibi. Ama bunların yanında sağlığınıza iyi gelen ve kendi doğaları gereği uzun süre dayanan besinler de var. Bu ürünleri paketleyip evinizde saklayın ve zaman ne zaman uygun olursa tüketin. Yemek pişirmeye başladığınızda kullanıma hazır bir şekilde elinizin altında da olacaktır.

Badem

Vitamin E ve lifler için ideal kaynaktır. Buzdolabında saklandığı sürece bir yıla kadar bile dayanabilirler. Kendi badem sütünüzü yapmak için ya da küçük bir öğlen atıştırması olarak buzdolabınızda bulundurun.

Esmer Pirinç

Antioksidan, lif ve vitamin E’nin yuvası olan esmer pirinç oda sıcaklığında bir yılı aşana kadar dayanır. Açıldıktan sonra ise en az 6 ayı vardır. Sağlığınızı afiyetle korumak için birebir.

Chia

Kalsiyum ve lifle dolu olan chia tohumları yüksek kan basıncını düşürmesiyle tanınıyor. Sağlıklı bir kahvaltının ana öğünü yapın ve bir yıl boyunca buzdolabında rahatlıkla bulundurun.

Hurma

Kendi doğası gereği suyu alınmış olan tek besindir ve lif deposudur. İştah açıcı tariflerinizde ve tatlandırmak istediğiniz yemeklerde kullanabilirsiniz.

Kuru Taze Fasulyeler

Konserve fasulyelere kıyasla, ki onlar sodyum içerisinde depolanır, kuru fasulyeler tüm katkı maddelerinden uzaktır. İki yılı geçebilecek süre dayanan kuru fasulyeler kolestrole sebep olmayan proteinlerle doludur!

Yağlı Tohum Ezmesi

Kalbinizi sağlıklı tutarak protein almanızı sağlayacaktır. İçindekiler listesi kısa olan ve trans yağ eklenmemiş kavanozlardan almaya çalışın.

Yulaf

Özellikle meyve ve fındıkla karıştırıldığında harika olan yulaf, kolestrolünüzü kontol altında tutar, vitamin ve mineral sağlar. Üstelik lif kaynağıdır. İstediğiniz sağlıklı yaşamı yulafta bulmanız mümkün! Soğuk bir yerde saklandığı sürece aylarca dayanır.

Sakız Kabağı

C vitamini kaynağı olan kabaklar (aynı zamanda balkabakları) buzdolabında olduğu sürece 3 ayı tamamlayabilir.

Zeytinyağı

Zeytinyağını bir çok tarifinizi tatlandırmak için kullanabilirsiniz. Oda sıcaklığında bir yıl dayanarak türlü türlü sebze yemeklerinize eşlik edecektir.

Kinoa

Kinoa temel ihtiyaç olan 9 amino asite de sahiptir. Bu da demek oluyor ki komple proteindir ve dolapta 4 aya kadar yaşar. Salatalarınıza karıştırabilir, yemekleri zenginleştirebilirsiniz.