Soğuk Havada Üşümemek İçin 13 Kolay Önlem


üşümemek için

Soğuk havada üşümemek için 13 kolay önlem

Eğer çok üşüyen biriyseniz kış aylarında dışarı çıkmak sizin için ıstırap olabilir. O yüzden bu önlemleri bilmenizde fayda var.

ÜŞÜMEMEK İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER

1. Giysilerinizi önceden ısıtın

Sabahları giysilerinizi ısıtmadan giyinmeyin!
Kış aylarında yataktan çıktıktan sonra soğuk yatak odası havasına alışmak oldukça acı verici olabilir. Giysilerinizi giymeden önce önceden ısıtarak giyinmeyi bir alışkanlık haline getirin. Bunu yapmanın en iyi yolu giysilerinizi akşamdan radyatöre asmaktan geçer. Sıcacık kıyafetleri giydiğinizde, tekrar yatağa dönüyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz neredeyse.

üşümemek için

2. Kaliteli termallere yatırım yapın

Termal kıyafetler sadece kayak yapmak için değildir. Termal bir üst ve bir pantolon, tayt veya çorap gardırobumuzun olmazsa olmazlarından olmalı. Kış kıyafetlerinin altına termal içlik giymek sizi şaşırtıcı derecede sıcak tutacaktır. Tam etki etmeleri için üzerinizi tam saran termal kıyafetler alın. Yıllarca dayanmasını istiyorsanız, gardırobunuzdaki her parçayı nasıl yıkayacağınızı öğrenin .

Üşüyen ayaklara pratik çözümler

3. Polar tayt 

Termallerden hoşlanmıyorsanız eğer polar taytlar edinin. İçi astarlı polar taytlar sizi tahmin ettiğinizden daha sıcak tutar.  Özellikle de kış aylarında gerçekten etek giymeniz gerekiyorsa bacaklarınızın iyiliği için bu taytlardan edinin. İlle de etek altına giymeniz gerekmez. Kot pantolonunuzun altına kalın bir tayt giyin.

4. El ısıtıcıları

üşümemek için
Eliniz eldivenin içinde bile ısınmıyorsa yapmanız gereken tek şey el ısıtıcı edinmek. El ısıtıcıları sıcaklık vermede şaşırtıcı derecede iyidirler. Özellikle yaklaşan soğuklarda dışarıda kalacaksanız kesinlikle el ısıtıcınız yanınızda olmalı.

5. Vücudunuzun her santimini örtün

Kışın ince ama kat kat giyinmek kesinlikle faydalı olsa da, çoğu insan daha kalın giysileri tercih eder. Vücut ısısını kaybetmemek ve üşümemek için ince ve kat kat giysiler giymeli. Ve vücudunuzun her santimetrekaresi örtülmeli. Dış etkenlere açık bırakılan her milimetre cilt, soğuk havalarda son derece hızlı gerçekleşen ısı kaybına yol açacaktır. Boyun ısıtıcıları, şapkalar ve eldivenler, soğukta dışarıdayken çok önemlidir.

1 dakikada kaşıkla sağlık testi

6. Yağlı yiyecekler yiyin

Şimdi soğuk havaya karşı tartışamayacağımız bir bonus daha yağlı yiyecekler yiyebilirsiniz!  Yağlı yiyecekler vücudumuzdaki kanın pH’ını yükseltir (bu genellikle soğuk havalarda daha düşüktür). Bunun daha uzun süre daha sıcak kalmamıza yardımcı olduğu söyleniyor. Domuz karnını getirin ve ezin!

7. Termal şişe

Termal şişeler karnınızı sıcak tutmaktan daha fazlasını sağlar. Üşümemek için, kahve , çay , sıcak çikolata – en sevdiğiniz sıcak içecek ne olursa olsun, sıcaklık düşmeye başladığında kurtarıcınız olacak.

Şişenizin içindeki içecek sadece vücudunuzun içini ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda kılıfı da ellerinizi sıcak tutmanıza yardımcı olur. El ısıtıcısı gibi elinizde tutabilir veya sıcak su torbası gibi ceketinizin içine sokabilirsiniz . Tabii önce kapağının sağlam bir şekilde kapandığından emin olun.

8. Hareket etmeye devam edin

Bu size klasik gibi gelebilir am ısınmanın ve aynı zamanda sıcak kalmanın en hızlı yollarından biri hareket etmeye devam etmektir. İster hızınızı artırın, ister dururken bir ayaktan diğerine geçerek küçük hareketler yapın, böylece enerji yakar ve vücudunuzu ısıtmaya devam edersiniz.

9. Yeterince su içtiğinizden emin olun

üşümemek için
Sırf dışarısı bunaltıcı olmadığı için susuz hissetmiyor olabilirsiniz. Ama bu yeterince su almamanız gerektiği anlamına gelmez.

Aslında, kışın su seviyenizi yüksek tutmak gerçekten önemlidir. Su, ısıyı tutmada iyidir, bu nedenle yeterince su içmek vücudunuzu sıcak tutmaya yardımcı olur.

10. Başınızı kapalı tutun

Bir berenin gücünü asla hafife almayın.  Kafamızdaki kan damarları, vücudumuzun diğer bölgelerine göre deri yüzeyine çok daha yakındır ve bu da ısı kaybını daha olası hale getirir. Başınızın yüzeyini mümkün olduğunca kapalı tutmak, o soğuk dış mekan günlerinde kendinizi rahat ve rahat hissetmenizi sağlamanızı sağlayacaktır

Balkondan güvercin pisliği nasıl çıkarılır?

11. DIY yün tabanlık

Gerçekten soğuk bir yere mi gidiyorsun ? O zaman üşümemek için kendine bir yün tabanlık yap. Ayakkabılarımız soğuk bir yüzeyle, zeminle doğrudan temas ettiğinden ayaklarımız kolayca üşüyebilir ve ayaklarımız bir kez üşüdüğünde onları tekrar ısıtmak zordur.

Bizim numaramız mı? DIY yün tabanlık! Yapmak çok kolay. Ayakkabınızın altını kaplamak için iki parça yün kesmek. Gittiğiniz her yerde terlik giymek gibi olacak ve ayaklarınız inanılmaz derecede sıcak kalacak.

12. Bisikletçi şapkası takın

Bisiklet şapkaları sadece bisikletçiler için kullanışlı değildir. Neredeyse bir yüzücü şapkası gibi, bisikletçiler kış rüzgarlarında kulaklarını ve başlarını sıcak tutmak için kasklarının altına ince ve dar şapkalar takarlar. Hava çok soğuksa, her zamanki yünlü şapkanızın altına bir tane bisikletçi şapkası takmak iyi bir fikir olabilir.

13. Eşarp takın

Eşarbınızı sadece boynunuzu sıcak tutmak için kullanıyorsan yanlış yapıyorsun. Dışarıda üşümemek için en iyi yollardan biri de eşarp takmaktır.

Eşarplar inanılmaz derecede çok yönlü şeylerdir! Paltoların altında bir pelerin gibi kullanılır, üşüyen dizler için bir battaniye ve hatta bir tür ısıtıcı olarak kullanılabilirler. Eşarbınızı burnunuza sararsanız, soğuk günlerde nefesiniz yüzünüzü sıcak tutmak için biraz daha  ısı sağlar.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.