Üşüyen Ayaklara Pratik Çözümler


Ayak

Ülkemizin ocak ortası itibariyle büyük bölümü kar altında kalmaya başladı. Şiddetli kar ve beraberinde gelen soğuk hava ile birlikte üşümeler de kaçınılmaz oluyor. Kar kalınlığının gitgide arttığı şu günlerde ayaklarınızı koruyarak hasta olmayı büyük ölçüde engelleyebilirsiniz.

Çoraplarınızı Isıtarak Giyin

Ayaklarınızı soğuklardan korumak için mutlaka çorap giymelisiniz. Çıplak ayaklar soğuğu çekerek sizin daha çabuk üşümenize ve dolayısıyla hemen hastalanmanıza neden olacaktır. Kalorifer ya da kombi peteği üzerine koyacağınız çoraplarınızı ısıtıp giyerek soğuktan ayaklarınızı koruyabilirsiniz. Fakat bunu elektrikli ısıtıcılar üzerinde denemeyin. Çünkü bu durum çorapların yanarak yangın çıkmasına neden olabilir.

Kalın ve Yünlü Çorapları Tercih Edin

Çoraplarınızı ısıtmak ayaklarınızı daha sıcak tutmanın en verimli yoluyken bir de bunu kalın çoraplarla yaparsanız daha yüksek verim alırsınız. Kalın ve içi yünlü çoraplarınızı kombi veya kalorifer peteği üzerinde ısıtarak hasta olmaktan olabildiğince uzaklaşmış olursunuz. Kalın ve yünlü çoraplarınızın üzerine bir de üstü kapalı terlikler giyerseniz ısıyı daha uzun süre korumuş olursunuz.

Ayaklarınızı Sıcak Su İle Yıkayın

Dışarıdan eve geldiğiniz zaman ayaklarınızı yıkamak gün boyu ayakkabı içinde durduğu için ayaklarınızı ferahlatacaktır. Bu işlemi içerisine sıcak su doldurduğunuz bir leğende yaparsanız üşüyen ayaklarınızın ısınmasına ve böylelikle tüm vücudunuzun rahatlamasına neden olacaksınız. Sıcak su kan damarlarınızın gevşemesini sağlarken yapacağınız ufak masajlar da kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olacaktır. Üstelik bu basit yöntemle de varis gibi ayak ve bacak sorunlarının da üstesinden gelebileceksiniz.

Sıcak Kompres

Ayaklarınızı sıcak tutabileceğiniz bir diğer yöntem ise sıcak komprestir.  Su buharında beklettiğiniz temiz ve hafif nemli havluyu ayaklarınıza sararak uzanın. Ayaklarınızı ısıtmakla kalmayacak aynı zamanda ayak bileklerinizin nemlenerek daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Sadece havlu ile de değil, eğer sıcak su torbanız bulunmuyorsa su şişesine sıcak su doldurarak ayaklarınızın arasına koymak da sıcak kompres yöntemlerinden biridir.

Ayak Kremlerinden ve Yağlarından Faydalanın

Ayaklar için özel üretilen krem ve yağlardan faydalanabileceğiniz gibi normal krem ve yağlardan da faydalanabilirsiniz. Ayaklarınıza yapacağınız masaj ile onları nemlendirirken diğer yandan hızlanan kan dolaşımı ile ısınmalarını sağlayabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe